A jövőben csak olyan hangjelzéses kereszteződéseket létesítenek Bécsben, ahol állítani lehet a vakok és gyengénlátók átkelését segítő jelzések hangerejét. Így nem zavarják feleslegesen a környéken lakókat, viszont nagyobb biztonságban közlekedhetnek azok a látássérültek, akiknek a hallásával is gond van.
Mivel az osztrák fővárosban is gyakori probléma, hogy a környéken lakókat zavarja a kereszteződésekben a vakok és gyengénlátók biztonságos átkelését segítő hangos lámpák zaja, mostantól kizárólag olyan berendezéseket telepítenek Bécsben, amelyeknek állítható a hangereje.
A közlekedési lámpákra szerelt új berendezés éppen úgy néz ki, mint eddig, van rajta viszont egy plusz funkció, amelyet úgynevezett EuroKey-vel vagy RFID-chippel lehet aktiválni. Ilyenkor a berendezés a szokásosnál erősebb hangjelzést ad zöldnél, így azok a vakok és gyengénlátók is biztonságosan kelhetnek át az úton, akiknek hallásromlásuk is van.
Az osztrák fővárosban 1.300 közlekedési lámpa van, ebből 889 ad hangjelzést is. Ezek az úgynevezett hangos lámpák alapállapotban lassú ütemben sípolnak, és csak akkor jelzik gyorsabb pittyegéssel, hogy zöldre váltott a lámpa a gyalogosok számára, ha megnyomnak egy vibráló nyilat a lámpán található berendezés alján. A nyíl nemcsak gombként funkcionál, hanem az átkelés irányát is mutatja, a doboz oldalán található tapintható feliratból pedig a használóik azt is megtudhatják, hány sávos a kereszteződés. A hangerőt mindenhol a forgalom zajához igazítják, illetve a modernebb típusok már automatikusan igazodnak a környezet aktuális zajszintjéhez. Ez azonban azon látássérültek esetében, akiknek a hallásával is gond van, sokszor túl halk.
Az új hangos lámpáknak köszönhetően, amelyek a chip vagy a kulcs használatával zöld jelzésnél sokkal hangosabban szólnak, most ők is biztonságosan kelhetnek át a kereszteződéseken, a környékbeliek viszont nem őrülnek bele a folyamatos zajterhelésbe.
cyberpress.hu