Az Ikvahír bloggere augusztus huszadika alkalmából egy különleges bejegyzést osztott meg. Egy közeli, Soprontól nagyjából 20 kilométerre fekvő forrásról és a fölé épített kútról szól a számunkra és valószínűleg sokak számára is ismeretlen története. Az egyik környékbeli erdőben, de már az osztrák oldalon, Sopronkeresztúr és Füles között, bizonyos Soproni-hegység térképek is jelölnek egy úgynevezett Asszonykutat (Frauenbrunnen). A beszámoló szerint megtalálni eleinte nem volt könnyű, nemrég azonban eligazító táblákat helyeztek el az erdőbe vezető út mentén, de az utat megtalálni még mindig nehézkes. Innentől a szerző írása:
A kút igazából nem is kút, hanem egy forrás. A felette levő felépítmény pedig Magyarország Millenniumának állít emléket, a rajta szereplő felirat:
Millenniums Andenken 2ten Mai 1896
A mellé helyezett tábla információja szerint pontos adat nem áll rendelkezésre arról, mikor is került felállításra ez az emlékmű. Az biztos, hogy a kút, azaz forrás olyan helyen található, mely ősi lakóterület, a környéken már a kőkorban is éltek. Ennek bizonyítékaként a 2011-ben felállított szélerőműpark építése során találtak a környéken leleteket. A legvalószínűbb, hogy ez a kút Adumfalva település része volt, mely egy 1373-as okiratban egy, Szent Jánosnak szentelt templommal együtt került megemlítésre. A jelenlegi Asszonykúti-patak (Frauenbrunnbach) melletti területen volt megtalálható a “Paulhof”, egy, a sopronkeresztúri kastélyhoz tartozó majorság is, melyet 1944-45-ben eltüntettek. Sokaknak, embernek, és állatnak adott friss vizet a forrás az elmúlt évszázadokban.
A tábla szerint egy legenda övezi a kút nevét is, egy asszony a kút vizéből ivott, és kigyógyult betegségéből. Ugyanakkor a német nyelv sajátossága, hogy bizonyos dialektusban a “vro” férfit jelent, tehát ez a legenda nem bizonyítható. A tájékoztató tábla szövegét német nyelven Dr. Adalbert Putz írta. Mindenképp érdemes felkeresni egyszer.
(ikvahir.eu)
cyberpress.hu