Csütörtökön Sopronba látogatott Szabó Tímea országgyűlési képviselő, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke és Dr. Erőss Gábor elnökségi tag, akik a párt helyi képviselőivel először a Széchenyi téren egy kitelepülés formájában tájékoztattak a helyieket a programjaikról, majd egy sajtótájékoztatót tartottak és végül egy vitaesten fogadták az érdeklődőket a Széchenyi-palotában.
A sajtótájékoztatón megtudtuk, hogy a Párbeszéd Magyarországért (az eddig használt rövidítéssel: PM) “Mindenki számít!” címmel 11 pontos vitairatot készített és hozott nyilvánosságra, amelyben többek között az Alapjövedelem és a négynapos munkahét bevezetésére, a választói korhatár 16 évre csökkentésére, független Korrupcióellenes Ügyészség létrehozására és az egészségügy átalakítására tesz javaslatokat, amelyeket a http://mindenkiszamit.hu/ oldalon is közzétettek. Az országjáró körútnak többek közt az is a lényege, hogy a vitairatot személyesen is eljuttassák az embereknek, ami összességében az alapja lehet a későbbi konkrét programnak.
A vitairat pontjainak lényege összefoglalva röviden:
A Párbeszéd álláspontja az, hogy a ma Magyarországon uralkodó politikai elit szemében senki sem számít; ezzel szemben ők olyan országot szeretnének, ahol mindenki számít. Itt az ideje, mondják, hogy az ellenzék a “2010 előtti világ visszasírása helyett” a 21. századi Magyarországról beszéljen, mert csak akkor van esély a kormányváltásra, ha egy világos víziót tudnak felmutatni.
A Párbeszéd Magyarországért mindenki számára garantálná az Alapjövedelmet, amely nem csak a nincstelenség felszámolását, hanem az alacsony és közepes jövedelmek jelentős növekedését is ígéri.
A Párbeszéd úgy vezetné be a négynapos munkahetet, hogy a bérek nem változnának; először a közszférában, azután, különböző ösztönzőkkel segítve annak bevezetését, a versenyszférában is. Így teremtenének munkahelyeket és jobb munkakörülményeket, amitől többek között, a külföldre kivándoroltak egy részének hazatelepülését is remélik.
Az ellenzéki párt az egészségügyben – a béremelésen túl – praxisközösségeket hozna létre, megalkotná a felnőtt védőnői rendszert, megszüntetné a várólistákat, visszaszorítaná a kórházi fertőzéseket. Legfőbb prioritásnak pedig a megelőzést nevezték meg: szűrésekkel, a dohányzásról és a túlzott alkoholfogyasztásról való leszokás, a lelki egészség és az egészséges életmód támogatásával, egészséges környezet biztosításával.
A tankötelezettség korhatárát 18 évre emelnék, hogy minimálisra csökkentsék a lemorzsolódást, mindenkinek garantálnák az érettségi megszerzésének lehetőségét, és azt is, hogy az első diplomát minden fiatal ingyenesen szerezhesse meg.
A vitairat a felsoroltak mellett az otthonteremtéssel, a nagy vagyonok, az óriáscégek, a pénzügyi spekuláció, az offshore-lovagok és a környezetszennyezés megadóztatásával, a korrupció visszaszorításával, a részvételi demokráciával, a nők és férfiak közötti egyenlőtlenségek felszámolásával, a környezetvédelemmel és az EU megerősítésével is foglalkozik. Többek között felállítanák a független Korrupcióellenes Ügyészséget és a Közérdekvédelmi Központot, amelyek a korrupció szigorú szankcionálásával és a közérdekű bejelentők védelmével segítené a korrupció visszaszorítását. A demokráciát az internetes szavazás elterjesztésével, a helyi közösségek támogatásával, az önkormányzatok jogainak helyreállításával és a szavazói korhatár 16 évre csökkentésével pezsdítenék fel.
A Széchenyi-palotában az érdeklődők is megismerhették a meghirdetett vitaanyag pontjait, valamint közvetlen beszélgetés formájában a Párbeszéd képviselőinek feltehették a kérdéseiket, melyekre azonnal választ is kaptak.
cyberpress.hu