A Nyugat Magyarországi Egyetem Simonyi Károly Kar, Faalapú Termékek és Technológiák Intézete immár negyedik éve indítja útjára a Technológiai folyamatok tervezése című tárgy keretein belül, külső szakmai partnerek, Lean-szemléletet napi szinten alkalmazó szakemberek bevonásával a végzős hallgatók 60 órás Lean-tanfolyamát. „Az ipari partnerek részéről érkező felajánlás – azaz a gyakorlati tapasztalatokra alapozva, szívesen oktatnának mérnökhallgatóknak LEAN (~karcsú gyártási rendszerek) témakörét felölelő ismereteket – szíves fogadtatásra talált intézetünkben. Azóta folyamatosan fejlesztve, bővítve a tanfolyamot, praktikus, gyakorlati alapokon nyugvó és a termelő vállalatok által is igényelt korszerű folyamattervezési, szabályozási, menedzselési ismeretanyagot kapnak a tanfolyam résztvevői, hallgatói” – kezdte bevezetőjét Papp Tibor az NYME-SKK-FTTI egyetemi adjunktusa.
Ebben a félévben is elérkezett az idő, hogy a magas pontszámmal sikeres vizsgát tett hallgatók kézhez kapják a Lean-tanfolyamunk oklevelét. A most végzett 28 hallgató az egyetem látogató központjában, a Ligneumban vehette át az oklevelét, az erre a célra megrendezett ünnepségen. A „hagyományainknak” megfelelően Annus Péter, Ferecskó Gábor (IKEA Industry Kft.) Koppányi Zoltán (Velux Kft.), Gergely Gábor (Autoliv Kft.) és Kákonyi Lehel Lajos (Lehel’s Management Kft.) vállalták, hogy szakmai tapasztalatukat ebben a félévben is megosztják hallgatóinkkal.
A nagy sikerre való tekintettel, illetve az ipar részéről érkező pozitív visszajelzéseken felbuzdulva, az ott megfogalmazott igények kielégítését is megcélozva lefektettük az alapjait egy, a már végzett és az iparban dolgozó mérnökök számára is hasznos LEAN tanfolyamnak, amelyet hamarosan meghirdetünk. Ennek célja, hogy a gyártásban dolgozó mérnökök az ipari és egyetemi szakemberek, szakértők napi gyakorlatán keresztül, illetve interaktív esetjátékok segítségével megismerhessék a LEAN szemléletet, annak módszer- és eszköztárát. A képzés alappilléreit olyan érdekes és fontos témák adják, mint az 5S módszer, értékáram térképek, jelenállapot/jövőállapot térképek, szabványos munkavégzés, Kanban vagy kártya alapú termelésvezérlés, cellás gyártás, sorkiegyenlítési módszerek, Poke Yoke vagy hibamegelőzés, átállási idő csökkentés (SMED), folyamatos fejlesztés (Kaizen), stb..
„Ezzel a képzéssel egy olyan lehetőséget és tudást kapnak a hallgatók, amelyek számukra is és az ipar számára is piacképes és jól használható. Emiatt a lehetőség miatt is csatlakoztunk a képzéshez már a kezdetekkor, ezzel is tovább erősítve a Nyugat Magyarországi Egyetemmel hosszú múltra vissza vezethető kapcsolatunkat. Az elmúlt évek csoportjaiból már van olyan egykori hallgató, aki nálunk dolgozik és használhatja az itt megszerzett tudást. Korábbi hallgatóként irigykedem is a jelenleg általam is oktatottakra, hogy a legmodernebb eszközökről már az iskolapadban szereznek tudást. A katedra másik oldalán állva pedig megtapasztalhatom, hogy milyenek is voltunk egykor diákként” – tette hozzá Ferecskó Gábor az IEKA Industry Magyarország Kft. minőségbiztosítási vezetője.
„A hasznos, praktikus és naprakész, a hatékony gyártást biztosító tudás elengedhetetlen feltétele a jövő szakember és mérnöknemzedékének. Külön öröm számunkra, hogy ipari partnereink tudásukkal, az évek során felhalmozott elméleti és gyakorlati tapasztalatukkal hozzájárulnak hallgatóink gyakorlati tudásának bővítéséhez. Fontosnak tartjuk, hogy a Simonyi Károly Kar szakjainak képzései, illetve a Kar jövőre vonatkozó elképzelései szorosan összhangban legyenek az ipari környezet, a szakma által támasztott igényekkel, hogy korszerű választ adhassunk a jelen kor napi kihívásaira. E szemlélet egy szelete a Faipari Termékek és Technológiák Intézetén belül elindított és sikeres LEAN tanfolyam” – fejtette ki Dr. Dénes Levente szakfelelős, egyetemi docens.
cyberpress.hu