KÓRUS SPONTÁNUSZ: HARMADIK ÉS KÜLÖNDÍJ A CÍVIS VÁROSBÓL

Harmadik díjat és egy kortárs magyar kórusmű előadásáért járó különdíjat nyert a Kórus Spontánusz a Bartók Béla XXVII. Nemzetközi Kórusversenyen, amit július 7-10. között rendeztek meg Debrecenben. A kétévente sorra kerülő megmérettetés, amelyen amatőr és professzionális együttesek együtt versengenek, a világ tíz legrangosabb kórusversenyének egyike.

kórus spontánusz
A Kórus Spontánusz vegyes kar a Bartók Béla Kórusversenyen / fotó: Máthé András

Ez alkalommal 12 ország kórusai mérték össze tudásukat a versenyen, Japántól Lettországig. A nemzetközi zsűri tagjai az énekkar zenei kifejezésmódját, a darabok érzelemvilágát dicsérték.

A soproni énekkar Kocsis-Holper Zoltán vezetésével a kamarakórusok és a vegyes karok között mérette meg magát, mindkét csoportban egyedüli magyar együttesként. Műsorukban egy-egy kötelező kórusmű és szabadon választott darabok is szerepeltek
A versenyen kizárólag Bartók Béla halálát követően, azaz 1945 után született darabokkal lehetett indulni.

A kamarakórusok kategóriájában többek közt Daróci Bárdos Tamás, Pietro Ferrario és Ola Gjeilo egy-egy művét énekelte el az énekkar. A döntőben nyújtott teljesítményük harmadik díjat ért számukra.

A kórus vegyes kari versenyprogramjában mások mellett Orbán György, Csemiczky Miklós és Jake Runestad darabjai szerepeltek. A kategória igen erős mezőnyében végül hatodik helyen végzett a Kórus Spontánusz, mindössze hat ponttal lemaradva a győztes Maribori Akadémiai Énekkartól.

A versenydíj mellett Kocsis-Holper Zoltánnak és a Kórus Spontánusznak ítélte oda a művészeti bizottság az Editio Musica zenei kiadó különdíját egy magyar zeneszerző művének kiemelkedő megszólaltatásáért.

A világ legrangosabb kórusversenyének egyike

A Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny a kortárs kórusművészet művelői számára kétévente teremt megnyilatkozási és találkozási lehetőséget. A koncepciójában és színvonalában páratlan rendezvény programjában kizárólag 1945 után keletkezett énekkari művek szerepelhetnek.
Az amatőr és hivatásos együttesek – gyermek-, ifjúsági, egynemű karok, kamarakórusok és vegyes karok – részvételével zajló, elődöntőből és döntőből álló verseny kötelező és szabadon választott művekből összeállított programokból áll. Az együtteseknek mindkét fordulóban egyegy kortárs magyar művet is elő kell adniuk. Ezt egészíti ki szabadon választott műsoruk, melyben a nemzetközi kórusirodalom alkotásai szólalhatnak meg. Az 1961-es alapítás óta kórusénekesek, karnagyok, zeneszerzők tízezreit vonzotta a verseny Debrecenbe, alkalmat teremtve a XX. század második felében és a XXI. században keletkezett magyar és külföldi kórusművek bemutatására és a különböző nemzetek legjobb énekkarainak versengésére. Szerte a világban úgy tartják, hogy a debreceni a világ tíz legjobb kórusversenyének egyike.

A Kórus Spontánuszról

A Kórus Spontánusz 2001-ben alakult abból a célból, hogy karácsony közeledtével utcai énekléssel örvendeztesse meg a járókelőket. Ebből a baráti kezdeményezésből egy immár tizenegy éve működő együttessé nőtte ki magát, mely 2005-ben egyesületi formát is öltött. A kórust a kezdetektől Kocsis-Holper Zoltán vezeti. Bárkinek és bárhol énekel ez a fiatalokból álló kórus, ahol szívesen hallgatják: a koncertterem elegáns közönsége vagy egy óvodai csoport előtti fellépés ugyanúgy megmérettetés és örömforrás.
A kórus rendszeres résztvevője az Énekel az ország projektnek.
Kipróbálták magukat nemzetközi mezőnyben is: 2008 nyarán az 5. Kórusolimpián (World Choir Games) Grazban arany- és ezüstdiplomás helyezéseket értek el. 2012 novemberében pedig a kétszeres Grammy-díjas Vance George vezényletével adtak nagy sikerű koncertet.
A kórus 2014-ben a 8. Kórusolimpián ismét arany és ezüst minősítést szerzett a lettországi Rigában.
Az énekkar tagjai hétről hétre bizonyítják a szombati próbák során, hogy a tanulás vagy a munka mellett van még helye a közös muzsikálásnak is.

Bővebben:
http://spontanusz.hu | http://fb.com/spontanusz | http://youtube.com/korusspontanusz

 

cyberpress.hu