Ingyenes egészségügyi szakképzéseket indít a Soproni Szakképzési Centrum a Soproni Gyógyközponttal együttműködve

Szeptember elsejétől ingyenes egészségügyi szakképzéseket indít a Soproni Szakképzési Centrum a Soproni Gyógyközponttal együttműködve. A felnőttoktatás keretében történő gyakorló ápoló, egészségügyi asszisztens és ápoló szakokra már várják az érdeklődők jelentkezését.

soproni gyógyk
Dr. Korányi László, a Soproni Gyógyközpont mb. főigazgatója / fotó: F.H.K.

Napjainkban az egészségügyi ágazat egyik legnagyobb problémáját a jól képzett ápolók számának csökkenése, a nyugdíjba vonulók pótlása jelenti – mondta el a soproni és térségi közintézmények vezetőinek, valamint a sajtó képviselőinek rendezett tájékoztatón Dr. Korányi László, a Soproni Gyógyközpont mb. főigazgatója. Mint kifejtette: a Soproni Gyógyközpont – az elmúlt évek fejlesztési programjai hatására – a térség egyik legkorszerűbb intézményévé vált. A minőségi betegellátás azonban hosszú távon is megköveteli a szakdolgozó igények folyamatos biztosítását.
Ezt felismerve, a Soproni Szakképzési Centrum a Soproni Gyógyközponttal együttműködve 2016 szeptemberétől felnőttoktatás keretében, iskolarendszerű, esti munkarend szerinti egészségügyi szakképzéseket indít gyakorló ápoló, egészségügyi asszisztens és ápoló szakon – tette hozzá.

sgy 2
Firtl Mátyás, Sopron és térsége országgyűlési képviselője / fotó: F.H.K.

Firtl Mátyás, Sopron és térsége országgyűlési képviselője a találkozón örömét fejezte ki, hogy a két intézmény törekvései összhangban állnak a kormány életpálya modell elképzelésével, hiszen a most induló soproni hiánypótló képzések hosszú távon is biztosítják a szakmai előremenetel lehetőségét és a szakdolgozók megbecsülését. Mint részletezte, a kormány kiemelten kezeli a szakdolgozók bérfelzárkóztatását is, 2019-ig tetemes bérfejlesztés valósul meg. A jövő évi költségvetésben már 167 milliárd forinttal több jut az egészségügyi ágazatra – tette hozzá.

sgy 3
Králik Tibor, a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatója / fotó: F.H.K.

Králik Tibor, a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatója a szeptemberben induló képzések kapcsán elmondta, intézményük fő feladata, hogy a valós szakképzési igényekre adjanak választ. Sopronban, hasonlóan az ország más területeihez, nagy az igény a szakképzett egészségügyi szakdolgozókra és a szakmán belüli előremeneteli lehetőségre is. Hangsúlyozta, hogy mindhárom képzési forma államilag támogatott, így ingyenes lesz a jelentkezők számára. A tanulók részére diákigazolvány és Europass bizonyítvány igényelhető. A képzés iskolai hátterét – a törvényi rendelkezéseknek megfelelően – a Soproni Szakképzési Centrum biztosítja, az általános jellegű tantárgyakat az intézmény pedagógusai oktatják majd – részletezte Králik Tibor főigazgató.

sgy 4
Farkas Andrea mb. ápolási igazgató / fotó: F.H.K.

A képzés szakmai hátterét, személyi és tárgyi feltételeit a Soproni Gyógyközpont – mint oktató kórház – biztosítja. Az elméleti órákat a gyógyközpont munkatársai: az előírásoknak megfelelő végzettségű szakorvosok, egészségügyi szakoktatók, egyetemi és főiskolai okleveles ápolók, jogász és egyéb nem orvos diplomások tartják –osztotta meg a részleteket Farkas Andrea mb. ápolási igazgató.
Abban a kivételes helyzetben vagyunk – tette hozzá – hogy 34 diplomás nővérünk tud végzettsége alapján az oktatásba bekapcsolódni. A gyakorlati képzések helyszínei a kórház belgyógyászati, sebészeti, kisklinikumi, sürgősségi és rehabilitációs medicinát folytató osztályai lesznek.
A jelentkezés feltételeit ismertetve Farkas Andrea elmondta: az egészségügyi asszisztens és a gyakorló ápoló képzések esetén az érettségi vizsga, valamint az egészségügyi alkalmasság a követelmény. Ápoló képzés esetén a jelentkezés feltétele a 52 723 01 azonosítószámú gyakorló ápoló szakképesítés megléte.
A szakképzettségek megszerzése után a munkahelyi igényektől és az egyéni érdeklődéstől függően számos szakirányú továbbképzési lehetőség (pl. ápoló, aneszteziológiai szakasszisztens, kardiológiai és angiológiai szakasszisztens, endoszkópos szakasszisztens, műtéti szakasszisztens, stb.) nyílik a végzett szakemberek előtt – vetítette előre a jövő terveit Farkas Andrea. Ápolói képzést követően pedig ráépített szakápolói képesítések szerezhetők – tette hozzá.

Esti tagozaton, a felnőttoktatás keretében folyó szakképzés a második államilag finanszírozott OKJ-s képzés esetén is ingyenes. Az oktatás heti 16-17 órában történik, alkalmazkodva a munkahelyi elvárásokhoz.

A felnőttoktatási jelentkezési lap letölthető a www.soproniszc.hu honlapról, vagy a Soproni Szakképzési Centrumban (Sopron, Virágoskert u. 7.), illetve a Soproni SZC Handler Nándor Szakképző Iskolájában (Sopron, Halász u. 9-15.) is kérhető. A kitöltött jelentkezési lapokat bármely előbbi két helyszínre el lehet juttatni, ahol a felmerülő kérdésben is tájékoztatást kapnak az érdeklődők.

forrás: Soproni Gyógyközpont

Külön köszönet: Faragóné Horváth Katalin

cyberpress.hu