A Soproni Rendőrkapitányság beosztottjai 2016. január 14-én 0 óra 30 perckor Sopron belterületén, a Lövér körúton igazoltattak egy helyi lakost. Az intézkedés alá vont egy buszmegállóban aludt. A rendőrök a földön fekvő személyhez léptek, aki összefüggéstelenül válaszolt a kérdésekre. A járőrök a hideg időjárás és a kihűlés veszélye miatt a 49 éves férfihez mentőt hívtak.
Szintén a soproni járőrök segítettek egy bajba jutott férfin. A rendőrök 2016. január 14-én 15 óra 20 perckor egy soproni gyalogátkelőhelyen észleltek egy földön fekvő idős férfit. A 78 éves bácsi elesett és szemöldöke felrepedt. A járőrök a helyi lakoshoz mentőt hívtak, akik a „sérültet” kórházba vitték.
Figyeljünk embertársainkra!
A legfontosabb tudnivalók a kihűlésről:
1. A lesoványodott idős emberek már tíz fok körüli lakásban is lehűlhetnek, mert hiányoznak a didergéshez szükséges izmaik.
2. A gyerekek vékony bőre már egy óra alatt megfagyhat.
3. A nagy hidegben való alkohol- vagy droghasználat még egészséges embereknél is veszélyes lehet. Az alkohol hatására ugyanis a test hőmérsékletét melegnek érezzük, ez azonban megtévesztő, mivel az alkohol csökkenti a szervezet hővisszatartó képességét.
4. A kóros lehűlés kezdeti jelei a hidegrázás és a didergés, a sápadt vagy kékesszürkés színű bőr, az általános érdeklődés csökkenése, a rossz döntéshozatal, az enyhe egyensúlyzavar és a bizonytalan járás, a hadaró, érthetetlen beszéd, valamint a kéz és az ujjak ügyetlenné válása.
5. Amikor már a törzs is a fokozott lehűlés jeleit mutatja, az izmok feszessé válnak, a pulzus és a légzés lelassul, álmosság és gyengeséglép fel, továbbá egyre zavartabbá válik az ember.
6. Ha az illető eszméleténél van, és inni is képes, meleg folyadékot is érdemes adni neki, az alkohol mellett azonban a koffein is kerülendő. Nagyon fontos az is, hogy a lehűlt ember szervezete ne melegedjen fel túl hirtelen: a forró vizes fürdővel vagy a radiátorok alkalmazásával csak a didergés szüntethető meg, a testhőmérséklet emelkedése azonban lelassul.
7. Ha a lehűlés áldozata eszméletlen, akkor az első és legfontosabb teendő a személy légzésének és pulzusának az ellenőrzése, és a mentők kiérkezéséig szükség esetén újraélesztést kell alkalmazni.
8. Ha van olyan idős, beteg ismerősünk, szomszédunk, akiről tudjuk, hogy veszélyben lehet, próbáljuk meg tartani vele a kapcsolatot.
forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság
cyberpress.hu