A Nyugat-magyarországi Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar faipari mérnök alapszakán 2015 szeptemberétől elindult a duális egyetemi képzés. A német területeken évek óta sikeresen működő képzési rendszerben a hallgatók gyakorlatiasabb tudást szereznek, az egyetem elvégzését követően pedig közel három és fél év gyakorlattal fognak rendelkezni. A vállalatok az oktatási intézménnyel együttműködve professzionálisabb szakembereket képezhetnek, akik a jövőben, a szakmai tapasztalatuknak köszönhetően, sokkal hamarabb beilleszkednek egy vállalati környezetbe. A duális oktatás lehetőséget nyújt a hallgatók számára, hogy már az egyetemi képzésük ideje alatt megismerkedhessenek a nagyvállalati környezettel, ami hozzásegíti őket, hogy a diplomájuk megszerzését követően könnyebben elhelyezkedhessenek a munkaerőpiacon. Egy évet tekintve a hallgatók 26 hetet töltenek az egyetemen és 22 hetet a vállalatnál; a képzésük időtartalma alatt pedig fizetést kapnak.
A faipari duális képzés a műszaki területen egyedülállónak számít, mivel Magyarországon kizárólag Sopronban szerezhető faipari mérnök diploma. Unikalitásának köszönhetően viszont nem kizárólag a helyi és régiós vállalatokra támaszkodva épül fel a képzés, hanem az országban szétszórtan elhelyezkedő faipari cégekre, illetve erdészetek, faipari termelő egységek is.
Az első évfolyamon jelenleg 6 hallgató tanul duális képzési formában, akik 4 faipari vállalatnál (IKEA Industry Magyarország Kft – Sopron, Merenati Kft – Egyházasfalu, Németh-Fa Kft – Lenti, Vértesi Erdő Zrt – Tatabánya) töltik gyakorlati idejüket. A 2016 szeptemberétől induló képzés már 12 faipari vállalat (Árkossy Bútor Kft. – Herend, BI’BOR-FA Bt – Zalaszentgrót, DERULA Kft – Szolnok, ERDÉRT-Tuzsér Faipari Zrt – Tuzsér, ER-FA 2000 Faipari Kft – Mór, ERTL Faipari Kft – Mór, ET Surface Products Kft – Törökbálint, Falco Zrt – Szombathely, Falco-Sopron Kft – Sopron, Garzon Bútor Zrt – Székesfehérvár, IKEA Industry Magyarország Kft. – Sopron, Vértesi Erdő Zrt – Tatabánya) részvételével indul. Egyre több cég ismeri fel, hogy a jelenleg nagy problémát jelentő műszaki/mérnöki munkaerőhiány áthidalható, ha a képzésben aktív résztvevőként hatással vannak a jövő szakembereire. A duális képzés több energia-befektetést igényel a hagyományos képzéssel szemben, azonban a hallgatóknak az életpályamodell, az anyagi függetlenség és a munkatapasztalat jó lehetőséget jelenthet egy tudatos jövő építésre.
A képzésben részt vevő vállalatok ez év decemberében fogadják az érdeklődő fiatalok jelentkezését, és az úgynevezett kiválasztási eljárást (vállalati felvételt) február közepéig bonyolítják le.
Bővebb információ IDE KATTINTVA érhető el!
cyberpress.hu