Brennbergbánya: 70 esztendeje történt a tragédia

Brennbergbányán sokan őriznek régi emlékeket az egykori bányáról, ami nem csak a településen élők, hanem a környéken élők sokaságának is a megélhetését biztosította. Ha országos tekintetben nézzük talán kicsit méltánytalanul kevés szó esik magáról a bányáról és annak történetéről, pedig annak emberéleteket követelő, fájdalmas emlékei is vannak.
Az egyik ilyen a kereken hetven évvel ezelőtti szénporrobbanás volt (1945.09.13.) ahol tizenhat bányász vesztette életét.
(Ide szorosan kapcsolódik a következő szerencsétlenség is, ami nem egészen négy hónapra rá történt (1946.01.23) amikor hatan vesztették életüket.)

 

Az egykori beszámolók alapján, a hiányos műszaki felszerelés és a munkavédelmi berendezések elégtelensége is közrejátszott abban, hogy ez a dátum egy fájó múltja lett a bánya történetének. Az áldozatokat az egész munkásság és Sopron város polgárainak részvétele mellett helyezték örök nyugalomra a helyi temetőben. A helyi falvak lakossága (pl. Fertőrákos, Ágfalva) összefogásról és közös polgári segítségnyújtásról tett tanúbizonyságot akkoriban, hiszen azonnal gyorssegélyt gyűjtöttek és juttattak el az áldozatok családjainak a részvétnyilvánítás mellett.
A brennbergi bánya történetének ez volt a legsúlyosabb szerencsétlensége, amire a mai napig egy közös síremlék emlékeztet a brennbergbányai temetőben, illetve a helyiek méltó megemlékezése minden esztendőben.

 

A megemlékezés alkalmából érdemes megnézni az egyetlen hiteles Brennbergbányáról forgatott filmet, ami sokáig egy páncélszekrényben pihent, hiszen az akkori rendszerben ennek vetítése be volt tiltva.

 

forrás: Róbert Kovács youtube

A Sopron melletti Brennbergbánya egyike volt Magyarország legjobb kőszénbányáinak. A Rákosi rendszer idején,
az 1950 -es években a bányát bezárták, mert az a magyar -osztrák határ mellett volt, és a bányának az osztrák oldalon is volt kijárata. A településen több száz idős család munkanélkül maradt, a faluban nem volt víz, orvos, és csupán egy telefonvonal kötötte össze a várossal. A filmet 1975-ben készítettük egy példányban, 8 mm-es filmre és az első vetítés után, – mivel további bemutatása nem volt kívánatos – a Győr-Sopron megyei MSZMP a filmet a múzeum páncélszekrényébe záratta. Csak a rendszerváltozás után nyilt lehetőség, hogy a már minőségileg leromlott filmet digitalizáljuk.

nyitókép:leczovics

cyberpress.hu