Vírus ide, vírus oda, az órákat át kell állítani a nyári időszámításra!

Illusztráció: cyberpress.hu

Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás, az órákat éjjel 02.00 órakor 03.00 órára kell állítani. A módszer egyébként azon alapul, hogy a lakosság szokásos ébrenléti ideje mindig megközelítően egybeessen a természetes világosság idejével, és így kevesebb mesterséges fényt kelljen használni, ezzel is csökkentve az energiafogyasztást.  

Illusztráció: cyberpress.hu

Az idő életünk egyik meghatározó adatforrása, hiszen az alapján éljük mindennapjainkat, mondhatni az köré építjük teljes életünket. A mai modern világban sokan az egyik legdrágább kincsnek tartják, és annak múlása lehet pozitív vagy éppen negatív hatással is az életünkre. Érdemes tudni, hogy manapság jellemzően manuálisan csak a régebbi ébresztőórák, karórák, faliórák vagy éppen a gépkocsikban lévő órák igényelnek “kézi beavatkozást”, így érdemes odafigyelni ezekre, nehogy kellemetlenség érjen minket ha ezt elmulasztjuk. A szuper karórák, a számítógépek, az okostelefonok és már az újabb televízió készülékek is önállóan képesek az óraállításra, de azért mindig érdemes azokat is ilyenkor kontrollálni. 

 

Jó tudni!

Az Európai Parlament  döntése alapján azok az uniós tagállamok, amelyek a nyári időszámítás szerint szeretnék a továbbiakban állandósággal mérni az időt, azok legutoljára 2021. március utolsó vasárnapján válthatnak nyári időszámításra. Egyelőre még nem dőlt el, hogy melyik tagállam hova vált, de az EP tavaly egyeztetésre kérte a tagállamokat és az Európai Bizottságot annak érdekében, hogy az egységes piac működését ne forgassa fel az, hogy egyes országok a téli, míg mások a nyári időszámítás mellett döntenek. A magyar kormány eddig még nem jelentette be, hogy melyik számításhoz csatlakozunk, de egy éven belül ebben a kérdésben már biztosan döntés születik. Még egy óraátállítás így biztosan lesz, hiszen  2020. október 25. vasárnap hajnalban 3 órakor 2 órára kell majd visszaállítani az órát. Hazánkban egyébként még 1980-ban vezették be a nyári időszámítást energiamegtakarítási céllal.