Vajon fontolóra veszi a kormány az újbóli táv- illetve digitális oktatás bevezetését?

Petíció aláírásával igyekeznek a támogató pedagógusok elérni azt, hogy a kormány sürgősen tegyen a tavaszihoz hasonló lépéseket a vírus oktatási intézményekben való terjedésének megfékezése érdekében, így vegyék fontolóra azt, hogy mielőbb álljon át – részben – távoktatásra a magyar iskolai rendszer. 

illusztráció – fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu archívum

Konkrétan azt szeretnék elérni, hogy a koronavírus-járvány további terjedésének megakadályozása érdekében lépjen életbe egy olyan rendelet ami az egyetemek, főiskolák, középiskolák és az általános iskolák felső tagozatainak ismételt bezárását jelentené, az alsó tagozatosok számára pedig  biztosítsanak megfelelő biztonságú oktatást, amennyiben számukra nem lenne megfelelő a digitális tanrend. 

Indoklásukban az is szerepel, hogy mint az tapasztalható volt, az őszi  szünet előtt egyre több iskolában és óvodában jelent meg a koronavírus, ami meglátásuk szerint  a szünet végével ismét az iskolák falai közé kerül majd és ismét egyre több fertőzöttséget fog okozni. A gyerekekkel együtt természetesen sok pedagógus is érintetté válhat, akik közül mint azt jelezték már most is vannak sajnos halálos áldozatok.

A pedagógusok közül sokan, de az önkormányzatok és sok járványügyi szakember is régóta kéri a kormányt, hogy tegye közzé az ország intézményi fertőzöttségi listáját, ami olyan szempontból is jó lenne véleményük szerint, hogy a szülők illetve a dolgozók döntést tudnának hozni annak érdekében hogy  látogassa-e gyermek az intézményt, vagy pedig kockázatosnak ítélik meg azt és inkább otthon tartják a gyermeküket.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ)  meglátása szerint nem kérnek  egyébként teljesíthetetlen dolgokat, ők azt szeretnék  ha rendszeresen tesztelnék a tanárokat és a dolgozókat valamint hogy  napi szinten láthassák  a megyékre lebontott fertőzöttségi adatokat. Mint azt közölték, a pedagógusok többsége folyamatosan fél a mindennapi munkája során, hiszen meglátásuk szerint nincs egységes eljárási rend ha valaki beteg lesz az iskolában és ezáltal kockázati tényezőt jelent a jelenlétük az iskolában.

Portálunk úgy tudja, hogy az őszi szünet időtartama alatt egyébként több oktatási intézményben is végeztek fertőtlenítést, így a gyakorlatban igyekeztek mindent megtenni annak érdekében hogy az iskolák ilyen szempontból fertőzésmentesek legyenek. Persze ez valóban nem jelenti azt, hogy mondjuk a közelgő szünet utáni napokban ismét nem bukkanhat fel a vírus az iskolákban, de az többnyire abból adódhat, hogy mondjuk egy érintett akaratán kívül beviszi a fertőzést az intézménybe.

Az újbóli távoktatás vagy nevezzük digitális oktatás életbeléptetése egyébként megosztó az érintett társadalom körében is, hiszen sokan mellette vannak, sokan pedig ellenzik azt. Ez utóbbi tábor ez esetben az oktatás minőségét illetve azt is kifogásolja, hogy ennek életbeléptetése újabb terhet jelentene a családok számára, hiszen ismét amolyan szakképzetlen pedagógusként kell teljesíteniük a szülőknek a mindennapi mókuskerék mellett.

A fertőzöttségi adatok tükrében persze nem csoda, hogy ismét egyre gyakrabban merül fel az oktatás ideiglenes digitális rendszerre való átállítása  és szinte elkerülhetetlen, hogy  foglalkozzon vele a kormány, hiszen a családok védelme prioritást élvez.