Úgy tűnik megyénk is kiszorul az EU-s támogatás felhasználási keretéből

Fotó: Leczovics Zsolt / cyberpress.hu archívum

A kormány célterületeket jelölt meg abban a tekintetben, hogy hol használná fel az EU-s támogatásokat a 2021-2027 közötti uniós finanszírozási időszakban, amelyben  Budapest mellett a nyugati régió sem szerepel.  – számol be hosszú és részletes írásában a Népszava, amely a birtokába került dokumentumokra hivatkozik és amellyel kapcsolatban az alábbi térképet is publikálta.  

 

 

A térképen jól látszik, hogy a főváros mellett Komárom-Esztergom, Vas és Győr-Moson-Sopron megye maradna ki teljes mértékben abból az Uniós támogatásból, amely 2021 és 2027 között van hazánk számára ütemezve Brüsszelből és amely összeg egyébként a Kormányinfón elhangzottak szerint egyébként a mi pénzünk, ergo nem adomány. A Népszava ezt a térképet egy a szerkesztőségükbe eljutott prezentációból ollózta ki, amelyet megfogalmazásuk szerint az Innovációs és Technológiai Minisztérium készített.

Ha a térképet nézzük, akkor megállapíthatjuk, hogy valóban nagy szükség van az ország azon részeinek a felzárkóztatására amelyek leszakadó térségeknek számítanak jelenleg Magyarországon és amelyek kiemeltnek számítanak a tervezet szerint,  hiszen valahogy valóban jó lenne valami egyensúlyt teremteni végre minden téren, hiszen például pont az említett három “kimaradó”  megye az, amelyben gyakorlatilag hazánk lakossága a megélhetését keresi és amely a belső migrációt és lakossági feszültségeket, a túlterheltségeket okozza. Persze ezek az Uniós támogatásnak nevezett tőkeinjekciók  elsősorban infrastrukturális fejlesztésekre, projektekre vannak szánva, azonban ha azok a feltételek elérik a kívánt színvonalat, talán a külföldi befektetők is szívesebben létesítenek ott munkahelyeket és ezáltal közvetve elindulhat egy olyan folyamat, amely megszünteti a megélhetési kiegyensúlyozatlanságot és talán csökkenhet az említett belső népvándorlási folyamat is. Persze a feltételezett elképzelés mellett azt is érdemes  megjegyezni, hogy az említett három megyéből kettő, Győr-Moson-Sopron illetve Vas megye nem azért rendelkezik olyan “pazar” hazai adatokkal a megélhetés vagy éppen az infrastrukturális adottságok  tekintetében mert itt tökéletesen rendben vannak a dolgok, hanem bizony ezt nagy részben Ausztria közelsége okozza, ahova számtalan honfitársuk jár dolgozni és amely az itt élők nagy részének a megélhetését biztosítja.

A Népszava cikke egyébként kitér arra is, hogy létezik egy másik térkép is az említett prezentációban, amelyben más jellegű célterületek vannak kijelölve az Uniós támogatások felhasználásnak tekintetében, amely térképen olyan turisztikai régiók vannak megjelölve, mint a Balaton, a Duna-kanyar, a Fertő-tó vidéke, a Felső-Tisza és Tokaj, illetve a Hortobágy és Debrecen, de ezt nem publikálta a lap, azonban említést tesz róla.

 

A hivatkozott Népszava cikk: 

 

 

Orbán Budapest-terve: 100 nap türelem helyett kivéreztetés

A kormány célterületeket jelölt meg, hol használná fel az EU-s támogatásokat, Budapest pedig nincs ezeken a térképeken – derül ki a Népszava birtokába került dokumentumokból. A korábbi főpolgármesterrel kötött minden megállapodás érvényes; jár a száz nap türelmi idő Karácsony Gergelynek és csapatának – jelentette ki múlt heti éves sajtótájékoztatóján Orbán Viktor.

 

 

Nyitókép illusztráció / Brüsszel EU parlament épülete / Fotó: Leczovics Zsolt