Szigorú szabályok mellett, de fokozatosan kinyitnak az iskolák Ausztriában

Nem titok és a napokban azt Orbán Viktor miniszterelnök is elmondta, hogy a koronavírus-járvány miatti korlátozó illetve azokat feloldó intézkedések tekintetében érdemes látómezőn belül figyelni a szomszédos Ausztria lépéseit, hiszen az ottani döntések és rendelkezések egyben irányt mutathatnak a magyar járványügyi rendelkezések tekintetében. Ez ugye nem konkrétan azt jelenti, hogy lemásoljuk a nyugati szomszédunk ide vonatkozó intézkedéseit, de esetleg a bevált “recepteket” fokozatosan át lehet ültetni hazánkra vonatkozóan is. Ausztriában most éppen “lazítanak” a korábbi szigorításokon illetve fokozatosan próbálnak visszatérni a normális életritmusba. 

illusztráció / forrása: flickr.com/russianchild

 

Ausztriában az egyébként szigorú óvintézkedések mellett már eddig is több “feloldó” intézkedés került bevezetésre és  most úgy tűnik fokozatosan újra indulhat az oktatás az iskolákban is,  mégpedig májusban és több lépcsőben. A tervezet szerint ez azt jelenti, hogy a végzős osztályok tanulói 2020. május 4-én mehetnek először iskolába, majd két héttel később az általános iskolások és a középiskolások valamint a speciális iskolák tanulói is visszaülnek a padokba.  A  többi érintett diák pedig  2020. június 3-tól vehet majd részt a iskolai oktatásban. Persze mindezek szigorú óvintézkedések mellett kezdődnek majd meg, hiszen például az iskolai osztályok nebulói teljes létszámban nem lehetnek egyszerre ott a tanórákon, hanem az osztály egyik fele hétfőtől péntekig, másik fele csütörtökön és pénteken vesz részt az iskolai oktatásban, a következő héten pedig a csoportok cserélnek egymással. Az osztrák oktatási miniszter Heinz Fassmann kijelentette, hogy ez tananyag csökkentés mellett lesz kivitelezve, ami azt jelenti hogy például ének- illetve testnevelés órákat nem tartanak, valamint a diákok nem írnak iskolai dolgozatot sem ebben a tanévben. Hozzátette azt is, hogy a rendhagyó működésre tekintettel a pedagógusoknak nem kell leadni tanév végéig a teljes tananyagot, de szükség és igény esetén amerikai mintára esetleg szerveznek majd “nyári iskolát” azon nebulók számára, akik nagyon lemaradtak volna ebben az időszakban a tudásanyag elsajátításában.

Az iskolai oktatás újraindítása témájában kitért arra is a miniszter, hogy az osztályterem kivételével a tanintézményekben  kötelező lesz a szájmaszk viselése,  amit a  gyerekeknek a tervek szerint majd otthonról kell magukkal vinniük, de az iskoláknak fel kell készülniük arra, hogy szükség esetén rendelkezésre álljanak pót-szájmaszkok is. Azok a pedagógusok, akik a fokozottan veszélyeztetett csoporthoz tartoznak, továbbra is otthon maradhatnak – tette hozzá –  a tanórákat viszont digitális eszközök segítségével kötelesek megtartani.

Hazánkban egyelőre nem került szóba az, hogy visszatérjenek a diákok az iskolapadokba és többnyire jól funkciónál a digitális távoktatás is, bár erről azért megoszlanak a különböző szülői csoportokban a vélemények. Persze az is az igazsághoz tartozik, hogy Ausztriában normál üzemmódban jóval tovább tart az adott iskolai  tanév is, így ott nem is olyan nagy csoda, hogy lassan visszazökkennének a “normál” kerékvágásba. Magyarországon egyelőre még a május elejére tervezett érettségi vizsgákkal kapcsolatban is komoly fenntartásai vannak a diákoknak illetve a szülőknek valamint a pedagógus szervezeteknek a kockázati tényezők miatt, amely téma már politikai síkra is terelődött.

Összefoglalva a témát, valóban érdemes Ausztria intézkedéseit tisztes távolságból figyelni, azonban ne feledjük, hazánkban teljesen más maga a járvány terjedése és az intézkedések szigorúsága is, az oktatásról nem is beszélve. Talán nem tévedünk nagyot abban ha azt a jövőképet látjuk, hogy Magyarországon nagy valószínűséggel ez a tanév már  ezzel a digitális távoktatási rendszerrel megy ki és valljuk be, sokan ezt nem is bánnák, hiszen első a egészség, a biztonság.