Soproni Jobbik: Gátlástalanul jön a szemét …

A Jobbik soproni szervezetének sajtóközleménye:

Gátlástalanul jön a szemét.

A Jobbik soproni szervezete arra szólítja fel a város vezetését, hogy engedélyezze – 1 köbméteres mennyiségig – az ingyenes szemét lerakást a harkai úti STKH telepen!

A közelmúltban több hírben is foglalkoztak azzal, hogy Sopronban és környékén rengeteg illegálisan lerakott hulladék található. Mivel a szemétkupacokban gyakran német feliratos csomagolási hulladékok találhatók, ezért sok helyről hallani, hogy a szemetet osztrákok rakják le.
Ez többségében nem áll meg. A hulladékot ugyanis magyar építési vállalkozók hozzák be Ausztriából, gyakran osztrák rendszámú autókkal, mivel az ottani lerakás nagyon drága. Természetesen a szemét elszállításáért komoly pénzeket kérnek el a kuncsafttól, majd valamelyik kis határkilépőn behozzák, és az első alkalmas helyen (erdőben, árok szélén, szelektív-gyűjtő szigeteken) leborítják.

Megfigyelhető, hogy a legtöbb szemét a határkilépők közelében van, pl.: 84-es főút pihenőhelyei, Sopron, Somfalvi út, Sopron, Hermesi út, a kópházi-harkai határ közeli mellékutakon, kamionos parkolókban, Nyárliget környékén.

Somfalvi út ( fotó: Jobbik Sopron )

Ó-Hermes ( fotó: Jobbik Sopron )

A szelektív-gyűjtő szigeteket egyesek képtelenek rendeltetésszerűen használni, a kukák gyakran alig látszanak ki a köréjük hordott szeméthalmokból. Erre a várost vezető művelt urak szerint az a megoldás, hogy sokkal több sziget kell.

Sopronban 3 éve nincs lomtalanítás, holott a hatályos 2012. évi CLXXXV. hulladéktörvény 4. paragrafusa előírja, hogy „A közszolgáltató évente legalább 1 alkalommal gondoskodik a lomtalanítás megszervezéséről és a lomtalanítás során a közszolgáltatónak átadott vagy közterületre helyezett lomhulladék átvételéről, összegyűjtéséről, elszállításáról.” Szintén gond, hogy a soproni hulladéklerakó bezárt, a legközelebbi hulladéklerakó Cséren található, 50 km-re a Hűség Városától.

Volt egy néhány hónapos időszak, amikor a soproni lerakónak már nem, a csérinek még nem volt engedélye, így sehol nem engedték lerakni a szemetet.

Nemrég megnyíltak a hulladékudvarok, ahova ha törmelékkel vagy zöld-hulladékkal vegyített lim-lomot viszünk be, 40 000 Ft-os büntetést kell fizetnünk. Ezzel egy időben a lerakási díjak a tavalyihoz képest duplájukra emelkedtek, 1 m3-ért súlytól függően kb. 10 000 Ft-ot kell fizetnünk, veszélyes hulladékot viszont egyáltalán nem fogadnak be (pl. festékes göngyölegek, rongyok, egyes szigetelőanyagok, azbesztpala stb.).
Ha ilyenünk van, több-kevesebb sikerrel egy 70 km-re található szombathelyi céghez fordulhatunk. Az idén március 5-én hatályba lépett Országos Tűzvédelmi Rendelet kimondja, hogy a belterületi ingatlanok használata során keletkezett kerti hulladék szabadtéri égetése tilos, aki mégis tüzet rak a kertjében, 100 000 Ft-os bírságra számíthat.

Egy köbméter zöld-hulladék lerakása nemrég még ingyenes volt, de a lerakás ára ma már szintén 10 000 Ft körül van (súlytól függően), de akinek nincs utánfutója, az rendelhet konténert, és minimum 15 000 Ft-ért vitetheti el azt a zöld-hulladékot, amit eddig teljesen ingyen elégetett.

Mindezekkel az intézkedésekkel az eddig tisztességes, becsületes de fizetni nem tudó polgárokat is arra ösztönzik, hogy szemetünket az út szélére vagy az erdőbe borítsák le.

Harka ( fotó: Jobbik Sopron )

Érdemes megemlíteni a különösen pofátlan szemétlerakókról is, akik például a Fertő-Hanság Nemzeti Park védett területeire rakják le utánfutó- vagy plató-számra a szemetüket. Van, aki közvetlenül a kócsagos „óvja, védje természetét” tábla tövébe, vagy éppen a sopronkőhidai ’56-os rabtemető kerítése mellé.

Erre látható több példa Fertőboz mellett, és Nyárliget térségében. De olyat is láttunk már, hogy a „Szemét lerakása tilos” táblát felborítják, és betakarják szeméttel.

A nemrég felújított, az osztrák turisták körében nagyon népszerű kerékpárút mentén több helyen egész zsákok vannak ledobva.

Ha a hulladék nem közterületen van, tulajdonosa vagy korábbi birtokosának személye nem állapítható meg, akkor a terület megtisztításának kötelezettség azt az ingatlanhasználót terheli, akinek az ingatlanán a hulladékot elhelyezték vagy elhagyták. A telekhatár, valamint az úttest közötti területet is a tulajdonos köteles tisztán tartani, ezt kimondja a 21/2011-es soproni önkormányzati rendelet is. Magyarul, ha a telkedre, telked elé, erdődbe, szőlődbe valaki szemetet borít le, neked kell elszállíttatni azt a saját költségeden, vagy a hatóság megbüntet.

Ha valamelyik elszánt civil szervezet netán szemétszedési akciót szervez, természetesen nekik is 10 000 Ft-os lerakási díjat kell fizetni köbméterenként, mivel az illegálisan lerakott szemét vegyesen tartalmaz lim-lomot és építési törmeléket, örülhetnek, hogy nem büntetik meg őket 40 000 Ft-ra.

84-es útszakasz mellett  ( fotó: Jobbik Sopron ) 

Az önkéntesen összeszedett szemetet csak hulladékszállítási engedéllyel rendelkező céggel szállíttathatják el további súlyos pénzekért, mivel a magánszemélyek hulladékszállítási engedély hiányában komoly összegű büntetésekre számíthatnak.

Konklúzió:

A pesti környezetvédő urak vagy szándékosan arra játszanak, hogy az országot elöntse a szemét, vagy alkalmatlanok, mint Pelikán elvtárs Vidámpark-igazgatónak.

 

Jobbik soproni szervezete