Sopron németsége nem veszett el

1946-ban mintegy 7000 német ajkú honfitársunkat telepítettek ki otthonából. A kitelepítési emlékműnél ma délelőtt emlékeztek meg soproniak a soproni németség legembertelenebb, városunk egyik legtragikusabb eseményére.Sopron németsége nem veszett el, máig megőrizte identitását, képes örökségét továbbadni. „Alámerül, de el nem süllyed.” Áll magyar, latin és német nyelven kőbe vésve az evangélikus templom melletti emlékművön. Lackner Kristóf szavai 2015-ben is helytállóak.


Ma azokra emlékezünk, akik az 1921. évi népszavazáson Magyarország és Sopron mellett döntöttek német ajkúként, de magyar szívvel. Ez nem csak a személyes emlékezés ideje, hanem figyelmeztetés is arra, hogy a többségnek mindig kiemelten törődnie kell nemzetalkotó kisebbségeivel – hangsúlyozta dr. Fodor Tamás.

Krisch Magdolna, a Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke köszöntőjében elmondta, Sopron és a németség máig megőrizte identitását, képes az évszázados örökségét megőrizni, és továbbadni. Ehhez teremt biztos alapot a jövőre nézve, a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola szeptember 1-éjtől történő fenntartása is. Megköszönte a városnak, hogy a soproni németek a Rejpál-házban otthonra leltek, ahol az anyanyelvüket, a kultúrájukat, hagyományaikat, tárgyaikat őrizhetik, bemutathatják és továbbörökíthetik.

Sopronban a Kisgazdapárt vezetésével az evangélikus és a katolikus egyház, a városi tanács támogatásával megpróbálkozott a kitelepítés alóli mentesítési akcióval, aminek egyik fő szervezője Házi Jenő, főlevéltáros volt, de Rajk László nem vette figyelembe a soproniak kérését. A soproni németek kitelepítése a magyarországi németek elűzésének ugyan csak az egyik állomása volt, de városunkat éppen úgy fájdalmasan érintette, mert Sopron iparos kezek, kézművesek, szőlősgazdák nélkül maradt.

Siegfried Dries, az Ödenburgen Verein Bad-Wimpfen elnöke a 69 évvel ezelőtt történteket felidézve szólt azokról az emberetelen körülményekről, amelyeket a kitelepítettek Németországban szorgalmukkal győztek le, úgy, hogy a háború utáni, újjáépített Németországban részévé vált a munkájuk. Mára a kitelepítettek harmadik generációja integrálódott Németország életébe, része és alakítója a gazdasági folyamatoknak.

Siegfried Dries a kitelepítettek nevében mondott köszönetet a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak,  a Sopron és környéke Német Kultúrklubnak és a Sopron város vezetésének, hogy a kapcsolatokat, az emléküket a mai napig ápolják.




sopron.hu nyomán

cyberpress.hu