Sopron környéki határátkelők újranyitásáról tárgyalt Szijjártó Péter

Fotó: cyberpress.hu archívum

Április 7-én rendkívüli ülést tartott az Országgyűlés Külügyi bizottsága, melyen Szijjártó Péter a Külgazdasági és Külügyminisztérium minisztere tartott beszámolót az elmúlt időszak tevékenységeiről a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. Szót kaptak a határhelyzetet érintő kérdések is.

Várakozó autók a magyar-osztrák határon, a Sopron és Klingenbach (Kelénpatak) közötti átkelőn 2020. március 16-án. Fotó: MTI / Filep István

A délelőttre meghirdetett rendkívüli ülésen a koronavírus-járványról, különös tekintettel annak nemzetközi vonatkozásaira, és a járvány elleni védekezés keretében megtett kormányzati intézkedésekről szóló napirendet tárgyalták a bizottsági tagok. Első ízben a járvánnyal kapcsolatos védőeszközök beszerzéséről osztott meg információkat Szijjártó Péter. A Kína és Magyarország közt létrejött légihídról is beszélt, mely keretében 31 millió maszk, 133 ezer teszt és 152 lélegeztetőgép érkezett Magyarországra. A tervek szerint még a héten további 8 millió maszk érkezik, valamint a kormány intézkedéseinek értelmében 116 millió maszkra van élő szerződése az országnak. Sátoraljaújhelyen már szerelik azt a kínai gépsort, amely a napokban megkezdi működését, és havonta 2,8 millió maszkot tud gyártani – tette hozzá.

A rendkívüli döntések értelmében Magyarország területére csak magyar állampolgárok léphetnek be, de működnek a humanitárius célú tranzitfolyosók is főként a balkáni vendégmunkások hazatérése érdekében. Mint a miniszter fogalmazott, ahogyan a határ menti közössége számára fontos az együttműködés biztosítása, úgy a kormány számára is kiemelt ügy az, hogy az ingázók át tudjanak járni a határon. Kiemelte, számos állampolgárnak van a munkahelye, vállalkozása a határ túloldalán, s sokaknak van földtulajdona a határ másik oldalán, mely jogviszonyok mindkét irányban igazak.

Fontos szempont volt az, hogy meg tudjanak állapodni az ingázók határátlépési lehetőségeiről. Többek között megemlítette, hogy az Ausztriával közös határszakaszon azért is központi kérdés ez, hiszen kettős érdek fűződik hozzá. “Bizonyos ágazatok összeroppannak magyar munkavállalók nélkül, ez világossá vált, ezért elismerés illeti azokat a magyarokat, akik nap, mint nap öregbítik hazánk hírnevét az Ausztria területén elvégzett rendkívül magas színvonalú munkájukkal.” – emelte ki a miniszter. A harminc határátlépési pontból nyolc tart nyitva a mai napig, Dr. Brenner Koloman országgyűlési képviselő válaszára részletezte a jövőbeni intézkedéseket. A határátkelési pontokon tapasztalt várakozási idő csökkentése érdekében a külügyi tárcavezető tárgyalt az osztrák partnerekkel, így két további határátkelő megnyitása, újranyitása várható. Ennek egyikeként a Sopronkőhida – St. Margarethen (Szentmargitbánya) határátlépési pont újranyitását prognosztizálja a bizottsági tagi posztot is betöltő képviselő.

A külügyi bizottság 2020.04.07-i jegyzőkönyvének vonatkozó része, melyben Szijjártó Péter elmondja, hogy parlamenti képviselőtársai jelzése alapján kezdeményei az osztrák féllel a határátkelőhely megnyitását.

A köznyelvi elnevezésben kis határátkelőknek hívott határátlépési pontok fontos szerepet töltenek be a napi szinten ingázó munkavállalók életében is, hiszen a Sopron – Klingenbach (Kelénpatak) határátkelőhely mellett ezek is jelentős forgalmat bonyolítanak le az magyar-osztrák országhatáron.

Fotó: cyberpress.hu archívum

Forrás: Szijjártó Péter Facebook, miniszteri beszámoló élő közvetítés,
Dr. Brennner Koloman Facebook