Sikeres a Magyar Falu Program: Jelentős fejlesztések a térségbeli településeken

Fotó: cyberpress.hu

Erősen indított a Magyar Falu Program 2019-ben térségünkben, amely idén hasonló lendülettel folytatódik. Sopron vonzáskörzetében számos településen kezdődtek jelentős beruházások, ezek közül több már megvalósult. Barcza Attila Sopron és térsége országgyűlési képviselője számolt be az eddigi fejlesztésekről és tapasztalatokról.

Fotó: cyberpress.hu archívum

Kétségtelenül hatalmas siker a Magyar Falu Program térségünkben, amelyet azzal a céllal indított útjára Magyarország kormánya, hogy növelje az életszínvonalat a kistelepüléseken, és megállítsa a népességcsökkenést. Lendületesen indított a program, nagyon sok helyen kezdődtek beruházások. Választókerületünkben a települések összesen 1,7 milliárd forinthoz jutottak – kezdte Barcza Attila, amikor a kormány népszerű kezdeményezéséről kérdeztük. A térség országgyűlési képviselője elmondta, a fejlesztéseket minden esetben személyes megbeszélések, helyszíni bejárások előzték meg, folyamatosan egyeztetve a polgármesterekkel és a helyi képviselő testületi tagokkal.

Jó hír a helyi lakosok számára, hogy a térséget jelentős közlekedésfejlesztési programban részesítette a kormány, igen komoly beruházásoknak lehetünk tanúi. Jelentős forrás jut az önkormányzati tulajdonú utak rendbetételére és megépítésére, Petőháza tizenhatmillió, Egyházasfalu nyolcmillió, Fertőszentmiklós húszmillió, Harka tizenhét és fél millió, Sarród huszonhárommillió, Sopronkövesd tizennyolcmillió forinttal gazdálkodhat. A Sopront Ágfalvával összekötő út háromszáz millió forintból valósult meg – fejtette ki Barcza Attila. A gyalogosokra is gondoltak a program éltre hívói, számos járda épül és újul meg Sopron vonzáskörzetében: Gyalóka, Harka, Lövő, Sopronkövesd és Völcsej számára négymillió forintot biztosít a kormány anyagbeszerzésre.

Fotó: Koszorú Mihály / cyberpress.hu

Örömteli, hogy sok helyszínen már elkezdődtek a fejlesztések, valahol már be is fejeződtek. Megemlíteném, hogy a belterületi közterületek gondozására, karbantartására szolgáló kiegészítő eszközök, illetve a multifunkcionális gépek beszerzésére szintén pályázhattak a települések. Fertőd tizenegymillió, Sopronhorpács közel tizenkétmillió, Pinnye kilencmillió, Gyalóka több mint másfél millió, Nagylózs egymillió forintos forrást fordít ezekre a célokra – tette hozzá a képviselő. Magyarországon a család és a gyermek az első, a Magyar Falu Programban ezért kiemelt figyelmet szánnak a gyermekintézmények korszerűsítésére.

A térségben nyolc bölcsőde bölcsőde épül és újul meg egymilliárd forintból, ami nagy lehetőség a helyi lakosoknak. Sopronkövesd kétszázhúsz millió, Harka kétszáz millió, Pereszteg hatvan millió, Fertőrákos százöt millió, Fertőszéplak kilencvenöt millió, Zsira százhúsz millió, Hegykő száztíz milliós forrásból gazdálkodhat, de bírálat alatt van Fertőd pályázata is. Mindezeken túl Fertőszentmiklóson harminc, Fertődön huszonöt millió forintos óvodafejlesztés valósul meg. Megszépülnek az óvodai udvarok is: Fertődön, Fertőszentmiklóson, Fertőrákoson, Hegykőn, Lövőn, Répcevisen, Sopronhorpácson és Zsirán öt-ötmillió forintos játékokkal és eszközökkel bővülnek az intézmények.

Fotó: cyberpress.hu archívum

A temetők rendbetétele ugyancsak említésre méltó: Egyházasfalu tíz, Gyalóka öt, Szakony és Und három millió forintot fordíthat ilyen célra, Fertőbozon öt, Lövőn tizenhárom millió forint jut a ravatalozók felújítására. Völcsej, Und, Répcevis, Nemeskér és Fertőd vadonatúj kisbuszt vásárolhat ötvenöt millió forintból falugondnoki szolgálatra, Ebergőcön, Fertőhomokon, Nemeskéren, Pinnyén és Szakonyban a polgármesteri hivatalok szépülnek meg – részletezte Barcza Attila. A Magyar Falu Program 2020-ban a tavaly tapasztalt lendülettel folytatódik, sőt kibővül: a Falusi Civil Alap keretében 5 milliárd forint keretösszegből szervezhetnek programokat a civil szervezetek, de lehetőségük lesz jármű- és eszközbeszerzésre, vagy épp ingatlanfejlesztésre.

 

 

Magyar Falu Program: Egy éve már a kistelepülések fejlődéséért

Közel egy éve nyíltak meg a Magyar Falu Program pályázati lehetőségei a községek és az ötezer fő alatti kisvárosok számára, az első időszakra visszatekintve is számos látható eredménye született a Kormány vidéki népességmegtartó és életminőséget javító fejlesztési stratégiájának, de hosszútávon válik csak igazán nyereséggé a települések számára.