Ötpontos gazdaságvédelmi intézkedést jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök

Budapest, 2020. április 6. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök bejelentést tesz Budapesten 2020. április 6-án. A kormányfõ mögött Varga Mihály pénzügyminiszter, Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelõs miniszter és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter (b-j). A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyi munkahelyet hozzunk létre. "Nehéz idõket élünk, de láthatják, egyetlen magyar sincs egyedül; sikerülni fog, ha vigyázunk egymásra" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke április 6-án, hétfő jelentette be a gazdaságvédelmi akcióterv második szakaszát. Munkahelymegőrzés, munkahelyteremtés, a kiemelt ágazatok újraindítása és a vállatok finanszírozása kerül középpontba, azonban nem marad el a család- és nyugdíjasvédelem sem.

A kormányfő mögött Varga Mihály pénzügyminiszter, Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszter és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter (b-j).  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyi munkahelyet hozzanak létre. “Nehéz időket élünk, de láthatják, egyetlen magyar sincs egyedül; sikerülni fog, ha vigyázunk egymásra” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Beszédjét úgy kezdte, “tíz év megfeszített és szívós munkával már éppen egyenesbe jöttünk, amikor a koronajárvány megérkezett Európába és veszélybe sodorta mindazt, amiért eddig megdolgoztunk.”

A kormányfő öt pontba sűrítve mutatta be az intézkedéscsomagot, mely a “koronavírus okozta igazságtalan helyzet” kapcsán “átsegít bennünket az előttünk álló nehéz időszakon”. Első ütem a TB járulékcsökkentések, a KATA-s vállalkozók megsegítése és a bankhitelek felfüggesztése volt.

Az akcióterv 18-20 %-os GDP átcsoportosítást jelent, és a 2020-as költségvetéstől el kell térni a megváltozott helyzet miatt. Mint a miniszterelnök fogalmazott, tíz éve az ország pénzügyi stabilitása mellett döntött a magyar kormány, és ettől most sem tekintenek el. Még a mai napon megjelenik a kormányrendelet, miszerint:

  1. Munkahelymegőrzés: a rövidített munkavégzés esetén készen állnak arra, hogy átvállalják a munkaadóktól a bérköltségek egy részét. Ez Orbán szerint “a bértámogatás egy speciális magyar formája lesz”.
  2. Munkahelyteremtés: 450 milliárd forint értékben beruházásokat támogatnak
  3. Kiemelt ágazatok fognak támogatni, olyan ágazatok, amelyeket újra kell indítani:  turizmus, építőipar, film- és kreatívipar, mezőgazdaság, egészségipar, élelmiszeripar, építőipar, logisztika, közlekedés.
  4. Vállalatok finanszírozása: kamat- és garanciatámogatott hiteleket biztosítanak magyar vállalkozásoknak több mint 2000 milliárd forint értékben.
  5. Család- és nyugdíjasvédelem, négy részletben visszaépítik a 13. havi nyugdíjat. 2021 februárban a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egy heti nyugdíjat fognak kapni. Ez történik majd 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is. “Most persze a munkahelyeket kell menteni, de nem feledkezhetünk el a nyugdíjasokról sem” – tette hozzá. 

 

Korábban írtuk:

 

Orbán Viktor újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket jelentett be

A magyar kormány az új koronavírus elleni küzdelem érdekében operatív törzset hozott létre, mely szervezeti egység március 23-i, hétfői sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott. Hat további gazdaságvédelmi intézkedést jelentett be a kormányfő.

Orbán Viktor: Rendkívüli bejelentkezés a gazdasági intézkedésekről!

Magyarország miniszterelnöke szerda délután 15.00 órára ígért közösségi portálos élő bejelentkezésén kifogott a technika és a facebook ördöge, azonban némi csúszással, többszöri nekifutásra, több mint ötven perces késéssel aztán csak sikerült orvosolni a technikus csapatának a hangtechnikai problémákat. Így aztán mégis megtartotta Orbán Viktor a rendkívüli bejelentkezését a facebookon, amelynek témája a koronavírussal kapcsolatos legújabb gazdaságpolitikai rendelkezések voltak.