Nem söpörték ki a fiókból az új rendelőintézet terveit Sopronban!

Az új rendelőintézet helye, amely egykor a határőrség telephelye volt / fotó: cyberpress.hu

Újból nekifut a soproni önkormányzat a tervezett Selmeci utcai egészségügyi alapellátó központ közbeszerzési eljárásának, december 22-ig várják a kivitelezői ajánlatok. Támogatási forrásból valósulhat meg a komplex rendelőintézet kialakítása, mely egy fedél alatt biztosítaná a felnőtt és gyermek háziorvosi rendeléseket, a védőnői szolgálatot és fogorvosi ellátást is a soproni páciensek részére.

Az új rendelőintézet helye, amely egykor a határőrség telephelye volt / fotó: cyberpress.hu archívum

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának egy korábbi döntése értelmében hosszútávú rentábilis működése érdekében egy új, olyan típusú rendelőintézetre lenne szükség, ahol a felnőtt illetve gyerek háziorvosi szolgáltatás mellett ugyanazon a helyen elérhető lenne iskolaorvosi és fogorvosi ellátás is valamint helyet adna a védőnői szolgálat működésének is. Ezt a célt tudja teljesíteni az új egészségügyi rendelőintézet megépítése, hiszen az egykori SZTK épületének (Lenkey utca 1-3.) felújítását alapos vizsgálatok után, több tényező figyelembe vételét követően kapcsán elvetették. Integrálnák egyúttal a Táncsics M. utca 11. és Bánfalvi út 180. alatti intézményeket is.

Azonban immáron másodjára intéztek felhívást, hiszen a 2019. október 9-én lezárult eljárásban nem hirdettek eredményt. A 2020/230 számú Közbeszerzési Értesítőben megjelent műszaki tartalom ezúttal is változatlan, így a megvalósítás során az alábbi egészségügyi szolgáltató helyiségek kialakítását tervezi az önkormányzat:

  • 2 védőnői szolgáltató helyiség (8 fő védőnő) szociális helyiségekkel
  • 3 védőnői tanácsadó, váró és babakocsi tároló helyiséggel és szociális helyiségekkel
  • 5 gyermek háziorvosi rendelő, babakocsi tárolási lehetőséggel és szociális helyiségekkel
  • 9 háziorvosi rendelő, szociális helyiségekkel
  • 4 fogászati rendelő
  • 1 fogászati röntgen helyiség

A leendő helyszín (3842/1 és 3842/4) a határőrség egykori telephelye, egy 2503 négyzetméteres ingatlan, melyen 741,92 m²-es beépítést terveznek, 2021 m²-es hasznos alapterülettel. A tervezett létesítmény épületmagassága 12,41 méter, ami földszint, 2 emelet és gépészeti szintet tesz ki. Mint a nyílt felhívásban részletezett beszerzés ismerteti, funkcionálisan és tömegileg is két részre tagolható az épület, melynek rendelői 3 szinten körbe ölelik a 4 szintes kiszolgáló épülettraktust. A földszinti előtérben található a tájékozódást, a korszerű betegirányítást biztosító információs pult, beteghívó egység. Innen közelíthető meg a 4 fogorvosi rendelő illetve a 3 védőnői tanácsadó és 2 iroda.

Az 1. emeleten 6 háziorvosi rendelő találhatók, közöttük a szociális intézmény irodái helyezkednek el. A 2. emeleten további 3 háziorvosi egység és a gyermekorvosi részleg található, 5 rendelővel. Minden rendelő csoport külön váró résszel rendelkezik, a gyermekrendelők rendelőnként külön-külön.
Az épület hátsó kiszolgáló traktusában, a bejárattal szemben található a függőleges közlekedő mag, melyben a betegforgalmat kiszolgáló lépcsőház és egy 13 személyes, 1000 kg teherbírású, villamos üzemű, le-fel gyűjtő lift foglal helyet, oldalra nyíló automata ajtókkal. Minden szinten emellett helyezkedik el a betegeket kiszolgáló vizesblokk csoport, illetve takarítószertár, hulladéktároló, szennyesruha tároló és elektromos helyiség pár, az épület traktus végén pedig egy 8 személyes, 630 kg teherbírású, villamos üzemű, le-fel gyűjtő üzemi lift, oldalra nyíló automata ajtókkal, illetve nemenkénti öltözők találhatók. A 3. emeleten jellemzően a gépészeti helyiségek, kazánház és gépészeti udvar foglal helyet. Az épület lapostetős, belső vízelvezetéssel, bevilágító kupolákkal és 26 kW teljesítményű napelemparkkal. A rendelőintézet körül kb. 2000 m2-nyi burkolt út-, parkoló- és járdafelület készül, 44 parkolóállással és kerékpár tárolóval.

Sopron városvezetését még 2018. december 21-én részesítette az a 677 millió forintos támogatói döntés, mely a Selmeci utcában megvalósuló fejlesztést célozza. Az uniós társfinanszírozás 88%-os intenzitású, a Terület és Településfejlesztési Operatív Program keretében zajló beruházás megvalósításának tervezett végdátuma 2020. március 31-e. A tervezett kivitelezési szerződés időtartama 18 hónap.

Kérdéses azonban, hogy az évekkel korábbi pályázati forrás kellő fedezetet nyújt e a zavartalan megvalósításhoz. Ellenkező esetben az önkormányzati önerő bevonása helyett nagyobb valószínűsége lehet a kormányzati pénzügyi segítségnek, hiszen a Sopronhoz kötődő országgyűlés képviselők eddig is elkötelezetten dolgoztak a város fejlesztése érdekében. Jó példaként jár elől ebben az Árpád utca parkolóháza is, miként kormánydöntés biztosítja az építőipar által diktált költségek szükséges plusz fedezetét.

Az infrastrukturális beruházással tehát a soproni járóbeteg ellátás színvonalát emelnék, egyúttal a jelenleg is működő praxisok és védőnői szolgálatok fejlesztése történik meg.