Mekkora ingatlant vehetünk 20 millió forintért a megyében?

Az Ingatlannet.hu korábbi elemzésében az ingatlanpiac mellett az albérletpiacot is pedzegette. Ezúttal kizárólag az ingatlanpiacra fókuszálnak. Körbenéztek Győr-Moson-Sopron megyében, hogy egy 20 millió forintos keretösszegért milyen nagy lakóingatlanra tehetünk szert. Mindennek kiszámításához pedig a szeptemberi hónapra vonatkozó statisztikájukat használták fel.

illusztráció

 

20 millió forint = kényelmes családi ház

Győr-Moson-Sopron megyében az Ingatlannet.hu által vizsgált nagyvárosoknál a nagyobb népességszámmal rendelkezők magasabb átlagos négyzetméter árat képviselnek. A megye három legnagyobb városában 340-450 ezer Ft/m² közötti volt a családi házak átlagára idén szeptemberben, míg Kapuváron, Csornán és Pannonhalmán 180-250 ezer Ft/m²-es intervallumban.

Ezen egységárak alapján nézzük mit ér 20 millió forint. A magas négyzetméterár miatt Sopronban mindössze egy 40 m² alapterületű ház kapható. Mosonmagyaróváron már 50 m², Győrben pedig 60 m² az összegért megvásárolható átlagos nagyság. Pannonhalmán 20 millió forintból egy szép nagy 80 m²-es házat lehetne venni. A legtágasabb otthonra pedig Csornán (90 m²) és Kapuváron (110 m²) futná az általunk meghatározott összeg.

 

 

20 millió forint = minilakás

A lakáspiacon általában még magasabb átlagárakkal találkozhatunk, mint a családi házak piacán. Ez Győr-Moson-Sopron megyében is így van. A három legnagyobb városban téglalakást 450 ezer Ft/m²-es átlagár alatt nem is találunk, de a paneleknél is elég borsos, 380-440 ezer Ft/m² közötti az átlagár.

A magasabb átlagos négyzetméter árak kisebb területű otthon megvásárlásának adnak teret. A megyeszékhelyen téglalakásból 40 m²-re, panellakásból 50 m²-re elegendő a már sokat emlegetett 20 millió forint. Szintén ebből az összegből Sopronban egy 40 m²-es téglaépítésű lakást vagy egy 45 m²-es panelt lehetne venni. Mosonmagyaróváron pedig Győrrel megegyezően szintén egy 40-50 m² alapterületű lakás fér bele a keretbe.

 

 

Az agglomeráció olcsóbb lehet, de már nem sokáig

A városközpontokban több okból is igen magas áron kínálják eladásra az ingatlanokat. Például az egészségügyi ellátás, az oktatási és munkahelyi lehetőségek közelsége játszhat szerepet az árak feltornázásában. De megéri az, ha minden egy ugrásra van?

Az OTP Ingatlanpont szakértői Budapestet megvizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy az agglomerációban ingatlant venni és onnan ingázni a fővárosba, még mindig olcsóbb, mint Budapesten ingatlant vásárolni és ott helyben dolgozni. Az agglomeráció a koronavírus-hatás miatt egyébként is egyre kedveltebb a befektetők körében. Nem elképzelhetetlen, hogy ennek következtében gyorsabb ütemben fognak majd drágulni az agglomerációban elhelyezkedő ingatlanok, mint a fővárosban.

Sopronban és környékén is hasonlóképpen rajzolódik ki az ingatlanpiaci árakra vonatkozó kép. Míg a leghűségesebb városában a házak átlagos négyzetméter ára 450 ezer Ft/m², addig a szomszédos Fertőrákoson a 300 ezer Ft/m²-t se éri el.

 

 

 

 

 

A bejegyzés elkészítésében partnerünk az ingatlannet.hu volt.