Megjelent a rendelet, lesz vakcinaigazolvány!

Eddig csak beszéltek róla, most azonban már rendeletbe foglalták, hogy Magyarországon bevezetésre kerül a SARS-CoV-2 koronavírus kapcsán a  vakcinaigazolvány, illetve egész pontosan a védettségi igazolvány. A Magyar Közlöny részletezi pontosan, hogy ilyet ki kaphat illetve, és hogy ez milyen adatokat fog tartalmazni, de igyekeztünk a leglényegesebb pontokat kiemelni belőle. 

 

illusztráció

 

A SARS-CoV-2 koronavírus elleni védettség igazolására az lesz jogosult, aki a COVID-19 betegségből a rendeletben meghatározott időn belül felgyógyult vagy az  Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett és a lakosság oltására felhasznált, a gyártó által meghatározott dózisú COVID-19 oltóanyaggal történt védőoltást megkapta.

A koronavírus elleni védettség igazolására alkalmas hatósági igazolvány illetve applikáció tartalmazni fogja az érintett nevét, az érintett útlevelének számát (  ha rendelkezik azzal ), az érintett állandó személyazonosító igazolványának számát, okmányazonosítóját,  a védettségi igazolvány sorszámát, az oltottság tényének igazolása esetén az oltás idejét, valamint a védőoltás típusát, a fertőzésből történő felgyógyulás tényének az igazolása esetén az igazolvány érvényességének dátumát, informatikai eszközzel optikailag olvasható adattároló kódot.

A kártya csak személyazonosító igazolvány vagy útlevél felmutatásával együtt lesz érvényes és természetesen nem átruházható. Az igazolványhoz kapcsolódó jogosultságok a koronavirus.gov.hu oldalon lesz ellenőrizhető.

Az érvényességi időszakokra is kitér a rendelet, amely szerint:

Akik megkapták a második oltást is, az érvényesség kezdete a második oltás beadásának időpontja lesz, lejárati idő viszont nem kerül feltüntetésre,  mert a különböző típusú vakcinák által nyújtott védelem időtartalmáról még nincs pontos információ.

Azok, akik igazoltan átestek a fertőzésen a kórház elhagyásának napja lesz a kezdő dátum, illetve a pozitív PCR-teszt utáni első negatív teszt vagy a pozitív teszt utáni karantén tizedik napja.

Akik tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel estek át a fertőzésen, de  nincs erről igazolásuk, azok csináltathatnak antitesteket kimutató vérvizsgálatot egy hitelesített laboratóriumban. ( Úgy tudjuk ez 11 ezer forint lesz. )  Az ebbe a csoportba tartozók költségtérítés fejében igényelhetik az igazolványt, és az ő esetükben az érvényesség ideje négy hónap lesz és a kártya kiállítása 3000 forintba fog kerülni. 

Azoknak, akik nem az oltás miatt kapnak igazolást, hanem azért, mert már igazoltan átestek a fertőzésen, nekik is lesz érvényességi idő is a plasztikkártyájukon.  Az érvényesség dátuma az ő esetükben a fertőzésből történő felgyógyulásának napját követő hatodik hónap azonos napjával, ha pedig a hónapban nincs ilyen nap, a hónap utolsó napjával egyezik majd meg.

A védettséget azonban nemcsak a kártyával lehet majd igazolni, hanem egy applikációval is. Az okostelefonos alkalmazás az EESZT-ből szerzett adatok alapján fogja tartalmazni az oltott nevét, tajszámát, az oltás idejét, a védőoltás típusát és azt, hogy aktuálisan védett-e, vagy sem. Ez ugyanolyan hiteles igazolásnak számít majd, mint a kézzel fogható plasztikkártya.

A rendelet már hatályba lépett, és arra is kitér, hogy a védettségi igazolványoknak a jogosultak részére történő megküldését 2021. március 1. napját követően kell elkezdeni.

Arról egyelőre nincs szó, hogy a kártya illetve applikációs igazolással rendelkezők milyen kiváltságokat illetve  jogosultságokat élvezhetnek majd, erről később a  koronavirus.gov.hu-n lehet majd tájékozódni.