Közösen pályáz bölcsőde építésére az Önkormányzat és az Egyházmegye!

A március 26-i volt az utolsó közgyűlés eddig az idei esztendőt nézve, mely kapcsán érdemes kiemelni, hogy a rendes ülést követő rendkívüli tanácskozáson is fontos kérdésekben született döntés. A négy napirend egyike volt a koronavírus-járvánnyal összefüggésben meghozott intézkedéscsomag elfogadása is, ám egyebek is a képviselő-testület elé kerültek, mint például az új bölcsődei férőhelyek létesítésére irányuló pályázat benyújtása is.

A családvédelmi akciótervhez kapcsolódóan minden korábbinál jelentősebb bölcsődefejlesztés valósul meg hazánkban, mely egyfelől a családbarát Magyarország szlogent tölti meg valós eredményekkel, másfelől pedig egyre inkább nő a lakosság igénye a szolgáltatás ellátására. Az uniós pénzügyi alapok forrásai mellett hazai költségvetésből is jut forrás a beruházásokra, annak érdekében, hogy minél több településen, minél szélesebb körben legyen elérhető a hároméves kor alatti gyerekek napközbeni felügyelete, ami a család és a munka összehangolásához kíván segítséget nyújtani a szülőknek.

Sopron városa ilyen tekintetben nincsen elmaradva, hiszen az Egyesített Bölcsődék intézményrendszerén keresztül 347 férőhelyen, 6 bölcsődében fogadja a gyermekeket. A fejlesztési igény azonban a városvezetés részéről már korábban is megszületett, s így kerülhet sor az Anger rét melletti területen egy teljesen új, önálló bölcsődeépület megépítésére is. Mint a közgyűlés részére írt előterjesztésből (PDF) is kiderül, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-6.2.1-19 felhívására két alkalommal már pályázott Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, összesen 1,3 milliárd forint értékben. A jelentős mértékű támogatási igény felhasználásával 112 új férőhely létrehozását tervezik, így a fejlesztések eredményeképp egészen nagyot, 30%-ot ugrana a városi kapacitás. A támogatási forrás kisebbik fele, 300 millió forint a Százszorszép Bölcsőde 28 fős férőhely-bővítésére volna elegendő, az 1000 milliós forrás pedig a 84 férőhelyes Hillebrand Jenő utcai (Anger-réti) intézmény felépítésére szolgálna.

A Széchenyi 2020 pályázati eredményeket közzétevő portál szerint mindkét projekt pozitív elbírálásban részesült, az új bölcsőde esetében 2020. február 27-én, a bővítés kapcsán pedig 2020. április 2-án született meg a támogatói döntés.

Az elképzelések azonban itt még nem fújtak ki, hiszen a városvezetés törekszik arra, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a TOP-os fejlesztési lehetőségekből. Lehetősége van közös projektek előkészítésére egyházakkal is, így a Győri Egyházmegye felé éltek megkereséssel az új bölcsődei férőhelyek kialakítására vonatkozó fejlesztési elképzelések megvalósítása érdekében. A pályázatban az egyházmegye tulajdonát képező Halász utcai volt árvaház területét jelölték ki, ahol egy új 28 férőhelyes, egyházi fenntartású bölcsőde tudna megvalósulni 800 millió forint európai uniós és kormányzati támogatásból.

Halász utca 38. – pozitív támogatói döntés esetén a katolikus árvaház egykori épülete újulhat meg a forrásnak köszönhetően. Forrás: Google Street View

 

Forrás: sopron.hu

 

A rendkívüli ülésen napirenden volt továbbá a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola épületének felújításával kapcsolatos tulajdonosi nyilatkozat kiadása, valamint az Állami Számvevőszéknek az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. gazdálkodására vonatkozó ellenőrzés is, mely kapcsán a legfontosabb, hogy visszaélés nem történt, a belső szabályozást pedig korszerűsítették az ellenőrzésben foglaltak szerint.