Közmeghallgatás 2017: A nép meghallgattatott és választ is kapott!

Megtartotta 2017. évi közmeghallgatását Sopron Megyei Jogú Város önkormányzata, amelynek hétfőn délután a Városháza díszterme adott otthont. A közel háromórás időtartamban lezajlott eseményen számtalan témakör kerül felvetésre, amelyre elsősorban Dr. Fodor Tamás polgármester és az érintett közigazgatási szervek vezetői, a meghívott vállalatok képviselői igyekeztek megnyugtató válaszokat adni. A közmeghallgatáson jelen volt Dr. Simon István alpolgármester, Dr. Sárvári Szabolcs jegyző, Dr. Kovács Gábor aljegyző és – szinte – a teljes képviselőtestület is.

A véleményünk szerint kissé idejemúlt közmeghallgatáson három napirendet tűzött a programba önkormányzatunk, melyeket Dr. Kovács Gábor aljegyző ismertetett. Az első napirendi pont, a még 2016-ban beérkezett közérdekű javaslatokkal kapcsolatos intézkedések sorát vette számba, majd másodikként a 2017-es évben beérkezett írásbeli felvetésekre válaszoltak. Itt érdemes megjegyezni, hogy volt olyan polgártársunk, aki közel 30 (!) felvetést és javaslatot tett azzal kapcsolatban, hogy milyen jellegű problémákat vélt felfedezni Sopronban, míg általánosságban 2-3 három kérdést intéztek a városvezetés felé a soproniak.  A harmadik napirend pont a közmeghallgatáson személyesen résztvevők azonnali kérdéseire, javaslatira való reflektálás illetve a problémák rögzítése volt, egy esetleges későbbi intézkedés, megoldáskeresés céljából.

ELSŐ NAPIRENDI PONT:

Tájékoztató a 2016. évi közmeghallgatáson elhangzott közérdekű javaslatok megvalósítása érdekében tett intézkedésekről.

 

Dr. Kovács Gábor aljegyző ismertette a még 2016-os közmeghallgatáson elhangzott javaslatokat illetve a kapcsolatos intézkedéseket. Ebben a hosszú felsorolásban szerepeltek többek közt azok a megoldások, amelyeket az önkormányzat az irányban tett, hogy a lakossági javaslatok, kérések megoldásra kerüljenek.

Többek közt – tényleg csak néhányat kiemelve – a javaslatok alapján az önkormányzat megoldotta a Balfi utcai vízelvezetés problémáját, az Anger réti Sportpálya melletti terület kihasználását, ahova hamarosan egy négy csoportos óvoda épül, a Rákosi út rossz útburkolatának cseréjét, de felvette a kapcsolatot a balfi Savanyú kút elhanyagolt állapotára vonatkozó javaslattal kapcsolatban a tulajdonos kft.-vel is, akik jelezték, hogy megoldást keresnek a felvetett problémákra.

Szóba került még, az a tavalyi felvetés, miszerint a lakóparkokban – pl. Pihenőkereszt – nagyon keskenyek a járdák, erre válaszként elhangzott, hogy az engedélyek és a kiépítés a törvényben meghatározott paramétereknek megfelelnek, így gyakorlatilag nincs mit tenni az ügyben.

Érdekes javaslat volt, miszerint a Petőfi Színházra kellene egy felirat, amely azt hirdeti hogy az-az épület a Petőfi Színház, hiszen az idelátogató turisták nem biztos hogy tudják, hogy az a szép épület mit rejt magában. Válaszként elhangzott, hogy műemlék épületről van szó, így annak a falaira nem lehet csak úgy ilyesmit rögzíteni, az ilyesminek nagyon komoly szabályozása van, így nagy az esély rá, hogy ez nem megvalósítható. ( Itt persze többen kifogásolták, hogy jelenleg egy LED-fal üzemel a Petőfi Színház erkélyén, amely modern eszközök önreklámok futnak és az vajon nem zavarja-e a műemlékvédelmet. Itt érdemes megjegyezni, hogy ez a reklámhordozó egy mobil egység és nincs az épülethez rögzítve, így gyakorlatilag nem tesz kárt az épületben. ) 

Érkezett javaslat a megújult Várkerületen található betonszerkezetű építmény külső felületével kapcsolatban is, amelyet a javaslattevő szerint valami graffitivel kellene “feldobni”, mert így nagyon sivárrá teszi az összképet. A válaszban elhangzott, hogy bár több kritika érte az épületet, nem szabad elfelejteni, hogy több a Várkerülettel egyetemben több rangos díjat is elnyert. A graffiti több okból sem lehet megoldás, egyrészt nem illeszkedne a városképbe egy ilyen ábrázolási forma, másrészt az épület maga antigraffiti bevonattal is el van látva, amely ledobná a festéket. Azonban kivizsgálta a megoldási lehetőségeket az önkormányzat és az épület betonelemei vadszőlővel lesznek “befuttatva” a közeljövőben.

MÁSODIK NAPRENDI PONT:

Az előzetesen írásban feltett kérdések, javaslatok megtárgyalása a benyújtás sorrendjében.

Szó szerint sorjáztak az írásban kommunikáló soproniak felvetései, hiszen több érdekes javaslat is terítékre került, no de nézzünk is párat kiemelve a nagyon sokból. A kérésekre Dr. Fodor Tamás polgármester, a meghívott szakterületek vezetőinek bevonásával válaszolt, amely viszonylag gyorsan ment.

Lakossági igény, hogy városunkban több helyen legyen rendőrségi – véletlenszerű – sebességmérés illetve egyéb kontroll, mert sokan nem tartják be a közlekedési szabályokat. Szabó Jenő rendőrkapitány elmondta, hogy köszönik az ilyen irányú javaslatokat és igyekeznek a jövőben eleget tenni a kérésnek.

A város több pontjáról érkezett panasz a járdák állapotával illetve annak hiányával kapcsolatban, amelyre válaszként elhangzott, hogy jelenleg az útfelújítási program keretein belül több helyen újulnak meg a járdák és folyamatosan vizsgálja annak lehetőségét az önkormányzat, hogy hol lehet újabbakat építeni. Szorosan ide kapcsolódik az a szintén több ember által jelzett probléma, hogy közvilágítási hiány van illetve a közelmúltban átadott LED-es lámpatestek nem nagyon adnak fényt az adott területeken és példaként került felszínre az az igény is, hogy a gyalogátkelőhelyek sincsenek rendesen kivilágítva. Dr. Fodor Tamás elmondta, hogy az önkormányzat a lehetőségeihez képest minden forrást kihasznál és igénybe vesz, hogy az említett járda és közvilágítási problémák megoldódjanak, azonban fontos tudni, hogy bár a modern, LED-es technológiájú világítások valóban nem szórt fényt adnak, viszont fényük erőteljesebb és használatuk jóval energiatakarékosabb is. A gyalogátkelőhelyekkel kapcsolatban elmondta, hogy a közelmúltban tíz ilyen hely kapott világítást és továbbiakat is tervez ellátni világítással az önkormányzat.  Itt hozzátette a polgármester még, hogy mind a két esetben örömmel fogadják, ha a lakók építőközösségeket alapítanak, és az önerejük mellett pályáznak önkormányzati támogatásra, így közösen sokkal előbb valósulhatnak meg az említett utak, járdák és az említett hiányzó közvilágítási kivitelezések.

Több panasz érkezett a Sopron környéki utakkal kapcsolatban,  amelyek azonban nem az önkormányzat kezelésében vannak, de meghívott vendégként a Magyar Közúttól jelen volt Kecskeméti Attila,  Megyei üzemeltetési és fenntartási osztályvezető, aki elmondta hogy folyamatosan ellenőrzik és javítják az utakat és minden esetben igyekeznek a lakossági jelzéseket is kivizsgálni és megoldást találni arra, hogy a problémák, kátyúk megszűnjenek.

Sokan keveslik a zöld hulladék elszállításának sűrűségét és mennyiségét, amelyre Kosztka László az STKH vezetője reagált és elmondta, hogy igyekeztek úgy kialakítani a rendszert, hogy az fenntartható legyen, azonban fontos megjegyezni, hogy van lehetőség arra, hogy nagyobb mennyiséget küldjön el valaki, hiszen a gyűjtőzsákok megvásárolhatóak a telepeiken, amelybe belerakva a hulladékot elszállításra kerül a rendes menetrend szerinti időben.

Felvetés volt, hogy probléma hogy a vonatközlekedés a Kossuth utca és a Bánfalvi út csomópontban a reggeli órákban nagyon aktív és ez is okozza a közlekedési káoszt Sopronban. A javaslattevő szerint reggel 08.00 óráig jó lenne ha nem közlekednének a vonatok, ezt a felvetést továbbították a vasúttársaság felé.

Szintén felvetés volt, hogy még több információközlésre lenne szükség a város történéseiről, hogy jobban tájékozódhassanak az emberek. Ezzel kapcsolatban Dr. Fodor Tamás polgármester elmondta, hogy a város igyekszik a Sopron Televízióban, a Soproni Témában, a sopronmedia.hu weboldalon valamint a helyi rádióban minden esetben eljuttatni a híreket a soproniakhoz, amely így viszonylag lefedi az összes kommunikációs platformon azt, hogy első kézből kapják meg a soproniak a legfontosabb híreket. ( A felsorolt média csatornák egyébként szinte mind önkormányzati tulajdonban vagy társvállaltok tulajdonában vannak, így valóban nem lehet kifogás, hogy nem kommunikálják a legfontosabb híreket! ) 

A kerékpárosközlekedés is naprendre került, amellyel kapcsolatban elhangzott, hogy az önkormányzat továbbra is célul tűzte ki, hogy elősegítse a bringások biztonságos közlekedését, ezért a közeljövőben ( és már van ahol folyamatban is van ) több kilométer kerékpárút épül a városban úgy, hogy azok konkrétan összekötik majd a városrészeket.

A szokásos parkolási gondok is terítéken voltak illetve a tilosban parkolás is. Az önkormányzat több helyen igyekszik városszerte új parkolóhelyeket kialakítani és hamarosan megkezdődik az IKVA ÁRUHÁZ mellett a parkolóház építése is, ami várhatóan majd segíti az autósoknak a parkolását. A kerékbilincs bevezetésével kapcsolatban Dr. Fodor Tamás elmondta, hogy várhatóan 2018-ban kerül bevezetésre ez a projekt, amelyben a közterületfelügyelet lesz végrehajtó szerv.

Többen érdeklődtek és vetették fel a város műemlék épületeinek felújítási igényét, amelyre válaszként elhangzott, hogy a Modern Városok Program részeként ezek is megújulnak. Ide tartozik többek közt  a Lenck-villa, a Zichy-Meskó palota, a Stornó Ház és a Russ-Villa is, amelyek felújítása minden esetben a műemlékvédelmi szabályokat követve és  szigorúan betartva történik majd.

A lakossági felvetések és kérdések között szerepeltek még a jövőben megvalósuló beruházásokra vonatkozó kivitelezési időpontok is, amelyekre válaszként Dr. Fodor Tamás polgármester elmondta, hogy a Csik Ferenc Uszoda újjáépítése két ütemben valósul meg. Első ütemben a jelenlegi kültéri medence ideiglenes lefedése valósul majd meg, majd második ütemben 2018-as kezdési időponttal a mostani fedett uszoda bontása és a már bemutatott új uszoda építése veszi kezdetét.

A Széchenyi térrel kapcsolatban szintén elhangzott, hogy a már lakossági fórumon is bemutatott átépítés szintén 2018-ban veszi kezdetét. Az M85-ös gyorsforgalmi út építésének előkészületei is előrehaladott állapotban vannak, amelynek munkálatai várhatóan már kora tavasszal elkezdődhetnek.

A Lenkey utcában található egészségügyi alapellátás is költözni fog a közeljövőben, hiszen az önkormányzat egy új ellátóintézet építését tűzte ki célul, ami a Selmeci utcában fog megvalósulni. A kerékpárutak fejlesztése is folyamatban van és a közeljövőben a városrészek közötti összeköttetés is megvalósul majd e téren, amely több szempontól is kiemelten fontos a városnak.

 

HARMADIK NAPIRENDI PONT: 

A jelenlevők kérdéseinek, javaslatainak megtárgyalása a jelentkezés sorrendjében. 

 

Szó szerint sziporkáztak a résztvevők, hiszen rengeteg kérdést és javaslatot vetettek fel a városvezetés irányába, amelyre minden esetben igyekezett konkrét válaszokat adni Dr. Fodor Tamás polgármester. Elsősorban itt is a közvilágítási problémák kerültek felszínre, illetve az utak állapota és a járdaépítés igénye.

Szóba került a szintén a zöld hulladék kezelés illetve az is, hogy a kerti zöld hulladék égetés milyen rossz hatás van a környezetre, amelynek megszüntetésére mihamarabb megoldást kell találni.

A soproni utcákban a vizesárkok tisztítását is kifogásolta egy felszólaló, amely szintén sok problémát okoz városszerte.

Igény mutatkozott a Kőszegi úti buszforduló és a kemping bejárata közötti szakaszra egy járda építésére is, amely nem csak a VOLT FESZTIVÁL idején lenne szükségszerű, hanem a mindennapokban is. Ennek a kivitelezését vizsgálja egyébként az önkormányzat.

A Fertőrákos Barlangszínházzal kapcsolatban felmerült, hogy bár remek remek előadások vannak és igény is van rá, a drága belépőjegyek mellett nem megoldott a parkolás, hiszen több esetben nem jut elég hely az érdeklődőknek, akik kénytelenek a település egyéb részein parkolni. Ez probléma a látogatóknak és a helyieknek is.

Elhangzott a vélt “túlnépesedés” témája is, amelyre válaszolva Dr. Fodor Tamás polgármester elmondta, hogy hozzá is eljutnak azok a városi legendák, miszerint Sopron közel százezer lakosú lett, azonban érdemes megjegyezni azt, hogy a hivatalos információk szerint a város lakossága jelenleg közel hatvanezer. ( Itt minden bizonnyal a hivatalosan bejelentett lakossági adatok lettek figyelembe véve.)

Egy új piacra lenne szüksége a városnak a jelenlegi helyett- hangzott el egy felvetésben – amire reagálva kiderült, hogy vizsgálja az önkormányzat annak a lehetőségét, hogy a régi 48-as laktanya területén egy új vásárcsarnok kerüljön kialakításra.

Érdekes felvetés illetve észrevétel volt, miszerint eltűntek a városból az akácfák, amellyel kapcsolatban arra volt kíváncsi a kérdező, hogy tudatos pusztítás illetve kivágás áldozatai lettek-e az akácok. A városgazdálkodás válaszából kiderült, hogy nincs ilyenről szó, sőt, igazából nem is merült fel eddig ez az észrevétel, de megvizsgálják az említett problémát. Szintén ide tartozik, hogy a helyi gesztenyét többen szeretnék felvetetni az értéktárba, hogy védettséget élvezzen.

 

A közel három órás eseményen talán ezek voltak azok a felvetések, javaslatok és kérdések amelyek a jéghegy csúcsát képezték, no persze sokkal több egyéb észrevétel is volt, azonban elmondható, hogy a városvezetés igyekezett mindenre válaszolni illetve alapos további vizsgálatra küldeni a felvetéseket.

 

1 Trackback / Pingback

  1. Itt a lehetőség hogy személyesen a városvezetéstől kérdezzenek a soproniak! | Cyberpress

Comments are closed.