Közérdekű! Legyen valóban békés az ünnep!

A karácsonyi ünnepek előtt a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság néhány jó tanáccsal járul hozzá ahhoz, hogy valóban nyugodtan és meghitten teljenek az ünnepek!

Az ünnepek alatt gyakran használunk akár az asztal díszítéseként, karácsonyi dekorációként, vagy szeretteinkre emlékezve gyertyákat, mécseseket. Ezek alá nem éghető alátétet, üveg vagy fémlapot javasolt tenni, ami egy esetleges feldőlés esetén is megakadályozza a tűz továbbterjedését. Soha ne tegyük ezeket az eszközöket közvetlenül az asztalra, vagy terítőre, hiszen könnyen meggyulladhatnak. A meggyújtott gyertyát stabil helyre kell rakni, ahol nem tud eldőlni, a közeléből pedig el kell tenni a gyúlékony anyagokat.

A karácsonyfa díszítésére napjainkban már kevésbé jellemző a nyílt lánggal égő gyertya alkalmazása, de a csillagszóró vagy az elektromos-füzérek, karácsonyfa izzók zárlata is tüzet okozhat. A karácsonyfák gyúlékonysága napról napra fokozódik, mert a kiszáradt és gyantás fenyőfa már a legkisebb gyújtóhatásra (pl. csillagszóró szikrája) is meggyulladhat, és a száraz fán nagyon gyorsan terjed a tűz. Tűzvédelmi szempontból indokolt, hogy a fenyőfát függönyöktől, könyvespolcoktól, elektromos berendezésektől a lehető legtávolabb helyezzük el. A fenyőfát stabilan kell rögzíteni, így megakadályozzuk, hogy feldőljön.

A biztonság érdekében fontos, hogy a téli szünidőben a felnőtt felügyelete nélkül otthon tartózkodó gyermekek elől a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket elzárjuk, mert ellenkező esetben előfordulhat, hogy nem kellő körültekintéssel igyekeznek csillagszórót, vagy gyertyát gyújtani.

A konyha is tűzveszélyes terület, a karácsonyi sütés-főzéskor gyakran előfordul, hogy a tűzhelyen vagy a sütőben felejtik az ételt vagy a süteményt. A tűzhelyen felcsapó lángok a konyhában a szagelszívó berendezésen és egyéb éghető anyagokon keresztül gyorsan továbbterjedhetnek s ez nagy füstképződéssel jár. Odafigyeléssel ezek a tüzek is megelőzhetőek.

Tehát, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül gyertyát, vagy kivilágított karácsonyfát, ha eltávozunk a helyiségből, vagy a lakásból, a gyertyát fújjuk el, az égősorokat áramtalanítsunk!

Gyermekeink elől tegyük el a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket!

Ajánlott a lakásokban is kézi tűzoltó készüléket készenlétben tartani, amellyel megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét, de jó szolgálatot tehet egy kancsó víz, egy üveg ásványvíz is.

Győr-Moson-Sopron megyében nem jellemző, hogy az ünnepi készülődéskor keletkezett tűzhöz riasztják a tűzoltókat, azonban sohasem árt felkészülni azért, hogy a karácsony békében és nyugalomban teljen.

forrás: kataszrofavedelem.hu

cyberpress.hu