Koronavírus: Betartjuk az ajánlásokat vagy komolyabb szankciókra várunk?

Miközben egyik megdöbbenésből a másik esünk mi emberek a hazánkban is terjedő koronavírusfertőzések számának tekintetében – nem beszélve a szomszédos országok adatainak kiugróan magas számáról – úgy tűnik sokan nem veszik komolyan a magyar hatósági kéréseket és felhívásokat és amolyan váratlan vakációnak tekintik ezt az időszakot, így közös bulikat, vásárlásokat, szabadtéri sporteseményeket tartanak, fittyet hányva a kockázati tényezőkre.

illusztráció / fotó: police.hu

Ez annak tükrében is elképesztő, hogy  sorjáznak a magyar sajtóban megjelenő cikkek és televíziós közérdekű bejátszások azzal kapcsolatban, hogy a megelőzés érdekében mindenki legyen sokkal körültekintőbb, gyakrabban mosson kezet és legfőképp maradjon otthon és kerülje a csoportos találkozásokat, valahogy mégis úgy tűnik értetlen az emberek jelentős százaléka és ha tetszik ha nem, felelőtlen is. Sopronban és környékén az elmúlt pár napban lehetett találkozni szabadtéri kosárlabdapályán játszó emberekkel, nagy számban jelenlévő játszótéri csoportosulásokkal, az autóspihenőkben tartott dzsembulikkal vagy éppen a piacon megjelenő árusok előtti szépszámú vásárlóerővel is, ami megdöbbentő. Persze a nagyobb élelmiszerüzletekben sem jobb a helyzet, ott még a legveszélyeztetettebbnek tartott idősebb korosztály is nagyon aktív, de sokan továbbra is mintegy családi programként kezelik a bevásárlást és a család apraja-nagyja közösen csámborog a polcok között.  Furcsa egy helyzet ez, valahogy nem veszik ezt a fertőzésveszélyt komolyan az emberek, persze egészen addig amíg maguk sem válnak érintetté, bár ezt nem kívánom senkinek.

Valahogy jó lenne ha eljutna az emberek tudatáig, hogy a magyar hatóságok nem véletlenül hoztak megelőző intézkedéseket illetve vezettek be szigorított intézkedéseket a koronavírusjárvány féken tartásának érdekében, amelyek közé tartozik például az iskolák bezárása és a digitális távoktatás bevezetése, a nem élelmiszert-, gyógyszert árusító kereskedelmi egységek nyitva tartásának koordinálása, a vendéglátóipari egységek szigorított nyitva tartásának illetve üzemelésének rendje, a kórházak látogatási tilalma  vagy éppen a határzárak esete.  Ezek az intézkedések az emberek egészségének védelmét szolgálják és bár többnyire tudomásul veszik a polgárok, azonban sokan  képtelenek mértéket tartani és vakációnak gondolják ezt az időszakot.  Nem a pánikot keltve, de valóban jó lenne felébredni és komolyabban venni végre ezeket a kéréseket és magát a járványt, hiszen bárki utánanézhet annak, hogy mi történt például Olaszországban, ahol sem a kormány nem reagált kellő időben erélyesen, sem pedig a lakosság nem vette komolyan a leselkedő veszélyt.

Hazánkban a  megelőzés tekintetében tett javaslatok és kérések most még valóban csak ajánlások, azonban létezik ennek egy másik fokozata is,  hiszen ha a megbetegedések száma azt támasztja alá, akkor  könnyen kerülhetünk az olyan szigorított rendelkezések bevezetésének alkalmazása alá, mint például ami Ausztriában van érvényben 2020.03.16 óta.

Nyugati szomszédunknál gyakorlatilag mintegy kijárási tilalmat vagy fogalmazzuk inkább úgy, hogy lakhelyelhagyási korlátozást vezettek be, amely arra vonatkozik, hogy amennyiben nem a munkahelyre vagy onnan hazafelé tart a polgár vagy pedig nem kizárólag az élelmiszerboltba, a gyógyszertárba igyekszik az alapvető ellátmányának a beszerzése érdekében, komoly pénzbírsággal sújtható. Arról hogy ezt mennyire komolyan veszik Ausztriában több híradás is beszámolt.

Bécsben például a bevezetett szigorú intézkedésekről az utcákat járó autók hangszóróján is tájékoztatják a lakosságot, amelyben kitérnek arra is, hogy a szükséges vásárlások alkalmával is kötelező betartani az egy méteres távolságot a többi polgárral szemben és aki ezt nem tartja be, az akár 100 euró büntetésre is számíthat. A családi kirándulások, piknikek, kerékpáros túrák is akadályozzák a koronavírus  hatékony visszaszorítására tett  kísérleteket így azok mellőzését is kérik és bizony büntetésekkel is szankcionálhatják a résztvevőket. Azok, akik nem tudják igazolni, hogy valóban a munkahelyükre vagy éppen a halaszthatatlan beszerzéseik miatt vannak úton ( itt jellemzően  a lakóhelyhez legközelebb eső élelmiszerboltot vagy gyógyszertárat veszik alapul ) az közigazgatási jogsértésnek minősülhet és akár 3600 euró közigazgatási bírságot is vonhat maga után. Ezek a rendelkezések egyébként egész Ausztriára vonatkoznak, így az sem véletlen hogy a magyar ingázó munkavállalóknak is igazolást adtak ki az osztrák munkaadók a közlekedés igazolására, amely mintegy útvonalengedélyként funkciónál. Az említett jogsértések száma egyébként osztrák lapértesülések szerint meghaladta már a 800 büntetési tételt, azonban ennek a rendeletnek az ereje valóban elgondolkodtatja ott az embereket.

A kérdés ennek tükrében csak az, hogy vagyunk-e mi magyarok olyan fegyelmezettek, hogy a hatósági kéréseknek és javaslatoknak önként eleget teszünk vagy vajon itt is szükségessé válik-e az ilyen jellegű rendeletek bevezetése …

Ne legyünk felelőtlenek, ne kockáztassunk! Vigyázzunk a családunkra, magunkra és embertársainkra, tartsuk be a veszélyhelyzetre tekintettel a magyar hatósági kéréseket és talán ismét bizonyíthatunk Európának és a világnak is, hogy mi magyarok bizony a megelőzés tekintetében is a világ élvonalába tartozunk! 

 

 

#maradjotthon