Hősök napi megemlékezés és koszorúzás Bánfalván

A hősök napját, a magyar hősök emlékünnepét minden év május utolsó vasárnapján tartják, emlékezve azokra a magyar katonákra és civilekre, akik az életüket áldozták Magyarországért. A bánfalvi hősi temetőben honvéd hagyományőrzők díszsorfala mellett a városrész kórusa, óvodásai is közreműködtek.

A megemlékezésen a Magyar Honvédség egy főhadnagya, Kiss Balázs mondott beszédet. Felelevenítette azt a pillanatot, amikor először járt itt, és hogy mi volt az ami felkeltette azonnal a figyelmét :

Vitéz nemes Molnár László repülő hadnagy posztumusz főhadnagy különleges síremléke volt, melyet a huszonöt légi győzelemmel rendelkező lelőtt vadászgépének három légcsavar tolla díszít. Az alig huszonhárom éves, gyerekképű tiszt még ki tudott ugrani ejtőernyőjével a sérült gépből, de az amerikai Mustang vadászgépek legénysége nem kegyelmezett neki, lelőtte a védtelen pilótát. Molnár hadnagy a hatodik olyan magyar katona volt, aki megkapta a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érmet. Ezt a második világháború során mindössze huszonkét tisztnek ítélték oda. Molnár Lászlót 1944. augusztus 14-én temették el ide a temetőbe. A Magyar szárnyak repülésügyi folyóirat másnapi száma pedig címlapon közölte halálhírét. Molnár hadnagy bajtársai ezekkel a szavakkal búcsúztak hős barátjuktól:
„Laci, szeretett bajtársunk, nem búcsúzunk tőled, te továbbra is köztünk maradsz, együtt fogunk ezúttal is heverészi a nyugágyon, készültség alatt, együtt szállunk fel a magasba, ha megszólal a riadó. Velünk fogsz repülni a végtelen égen és együtt pusztítjuk az ellenség sorait diadalmasan, becsülettel, és a szemünk hiába is keresi gépedet, szívünkben mindig érezni fogjuk, hogy besoroltál közénk a kötelékbe, aztán hajrá.”
Molnár László különleges sírja egyedüli kulturális örökség, egyben a magyar repüléstörtént egyik egyedülálló emléke.

Táp Lászlóné, Mágel Ágost, Magas László önkormányzati képviselők és többi megemlékezővel együtt koszorút helyezett el a sírkert bejáratánál található I. világháborús hősi emlékműnél. A résztvevők a díszőrség vezetésével az orosz, a magyar és a német honvédek parcelláihoz vonultak.

cyberpress.hu – Fotók: Koszorú Mihály