Hazánkban nem emelkedett a háttérsugárzás a Csernobil melletti erdőtűz miatt

Csütörtökön már hatodik napja dolgoznak a tűzoltóegységek a csernobili tiltott övezetben a szombaton kezdődött erdőtűz oltásán, ahol a jelentések szerint több hektárnyi terület vált eddig a lángok martalékává. Mindeközben hazánkban a facebook közösségi portálon elterjedt egy álhír az “Országos Meteorológiai Intézetre” hivatkozva, miszerint csütörtökön és pénteken ne tartózkodjunk kinn a levegőn Magyarországon sem, mert a tűz miatt “felszabaduló” csernobili radioaktív sugárzást hazánk légterébe sodorja a szélirány.

Fotó forrása:  ANDREW KRAVCHENKO / UKRAINIAN PRIME MINISTER PRESS / AFP) –  kyivpost.com

Ez utóbbival kapcsolatban az Országos Meteorológia Intézet egy közleményt is publikált, miszerint az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint a helyszín közelében mért háttérsugárzási értékek nem haladják meg az ott megengedett szintet. Mint azt jelzik az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szerint a magyarországi háttérsugárzás értékeiben sem volt a normálistól eltérő változás, így arra kérik a felhasználókat hogy ne terjesszenek álhírt az esettel kapcsolatban. 

A képen az látható, hogy nem messze az erőműtől egy férfi a tűz mellett egy Geiger-számlálóval méri az adatokat. Fotó: AFP – kyivpost.com

A tűz egyébként múlt szombaton csapott fel először a lakatlan Volodimirivka település közelében a Kotovszkij erdőgazdaságban, ahol mintegy 100 hektárnyi területre terjedt szét. Később kisebb kiterjedésű tüzeket jeleztek a tiltott zónában lévő erdőség más részeiből is. A szerdai közlés szerint az oltási munkálatokba eddig összesen 274 szakembert vontak be 74 technikai eszközzel, beleértve három AN-32-es típusú tűzoltó repülőgépet és három helikoptert.

A katasztrófavédelem közölte, hogy a fővárosban, Kijevben, illetve Kijev megyében a radioaktív sugárzás szintje változatlanul a megengedett határértéken belül van, valamint a csernobili atomerőmű térségében és a tiltott zónában sem változtak meg az értékek a tűz következtében. Korábbi közlések szerint Volodimirivkánál, a tűz kitörése után közvetlenül a tűzfészekben mértek átmenetileg megemelkedett sugárszintet.

Az UNIAN ukrán hírügynökség a Science alert című tudományos hírportált idézve közölte: ezt az okozta, hogy a tűz olyan sugárzó vegyületeket szabadított ki az égő fákból, illetve az alattuk lévő talajból, amelyek még az 1986-ban történt atomerőmű-balesetkor kerültek beléjük.

A lángoló erdő / Kép forrása: unian.info

A Kijev megyei rendőrség egyébként még vasárnap délután közölte, hogy kézre kerítették azt a személyt, aki a Rahivka településnél kitört kisebbik tüzet okozta, amely öt hektáros területen terjedt szét. A faluban lakó 27 éves férfi beismerte, hogy “szórakozásból” gyújtott fel három helyen füvet és szemetet. A szél belekapott a lángokba, és nem tudta eloltani, ami miatt szétterjedt a tűz. A férfi ellen büntetőeljárás indult.

A tüzek következtében személyi sérülésről eddig nem szólnak a híradások valamint a lakott területek evakuálása nem vált szükségessé. A hatóságok közlése szerint a radioaktív sugárzás szintje Kijev megyében és az ukrán fővárosban nem haladta meg a megengedett mértéket.

A csernobili atomerőmű elhagyott ellenőrző helyiségét illetve magát az erőművet a beszámolók szerint nem veszélyezteti a tűz / fotó: unian.info

 

 

 

 

Felhasznált hírforrások: MTI / union.infokyivpost.com / OMSZ