FINAL4: Negyedik lett a Sopron Basket!

A negyedik helyen végzett a házigazda Sopron Basket a női kosárlabda Euroligában, mivel a hazai négyes döntő vasárnapi bronzmérkőzésén 11 ponttal kikapott a cseh USK Prahától.

fotó: Leczovics Zsolt / cyberpress.hu

A 2018-as Euroliga-ezüstéremmel fennállásuk legnagyobb sikerét elérő soproniak a szezon eddigi 17 nemzetközi meccsén 10 győzelemnél és 7 vereségnél tartottak. Roberto Iniguez vezetőedző a címvédő Jekatyerinburg ellen elvesztett pénteki elődöntő után úgy fogalmazott, hogy a folytatásban megcélozzák a harmadik helyet, mert tanítványaival sok hullámvölgyből kijöttek már, és vasárnap is erre lesz szükségük.

A 2015-ben aranyérmes Praha egy évvel ezelőtt lemaradt a Final Fourról, a jelenlegi idényben pedig 12 győzelemmel és 5 vereséggel állt. A csehek szlovák edzője régi ismerős volt a hazai szurkolók számára, Natalia Hejkova ugyanis – aki ötször nyerte meg klubjaival az Euroligát – 2003 és 2006 között a soproni kispadon ült. Ami a két gárda egymás elleni mérlegét illeti, 2003 óta hatszor csaptak össze, s az ellenfél 4/2-re vezetett a különcsatájukban. Igaz, a legutóbbi mérkőzést tavaly januárban a Sopron nyerte, méghozzá Prágában.

Az előzetes híradások szerint a vasárnapi helyosztókra már napokkal ezelőtt elfogytak a jegyek, s a több mint kétszáz fős jekatyerinburgi tábort leszámítva – amely még úton volt bécsi szálláshelyéről Sopronba – valóban telt ház várta a bronzmeccset a háromezer férőhelyesre bővített Novomatic Arénában.

A pénteki elődöntőben egyetlen percet sem játszott, 208 centis Határ Bernadett ezúttal a kezdőötösben kapott helyet, s a házigazdák 4-0-lal rajtoltak, de nemsokára már 6-12 állt az eredményjelzőn. Roberto Iniguez időkérése valamelyest felrázta a csapatot, a csapatkapitány Fegyverneky Zsófia is megszerezte első pontjait a Final Fourban. A második negyedben a spanyol Queralt Casas büntetőből egyenlíthetett volna, de nem találta el a gyűrűt, aztán a közönség ovációja közepette bemutatkozott a négyes döntőn Honti Kata, aki korábban befejezte pályafutását, de az idény közben visszatért, hogy főként edzéseken segítsen korábbi klubjának. A sok labdát eladó magyarok ezzel együtt tovább loholtak az eredmény után, de a francia Valeriane Ayayi vezette ellenfél nemsokára tíz ponton kívülre került. Iniguez 23-37-nél ismét lehívta tanítványait a pályáról, a nagyszünetben ennek köszönhetően 31-38 volt az állás.

A félidei statisztikából kitűnt, hogy az USK jobb százalékban dobta a kétpontosokat (58/46), a hazaiak öt büntetőjükből csak egyet értékesítettek, és – a Jekatyerinburg elleni meccsel ellentétben – lepattanózásban sem tudtak riválisuk fölé kerekedni (18/18).

A térfélcsere után a honosított Turner Yvonne – a pénteki elődöntőben a hazaiak legjobbja – elérte a tíz pontot, majd a szerb Aleksandra Crvendakic triplájával és duplájával két pontra csökkent a különbség. A svéd Amanda Zahui pedig a 28. percben óriási hangorkán közepette kiegyenlített (46-46), az utolsó játékrész 46-48-ról indult.

Ebben mindkét csapat idegesen játszott, sorra maradtak ki a helyzetek, bő négy perc alatt összesen csak hat pont született. A továbbra is gyengén büntetőző zöld-sárgáknál csak légiósok voltak a parketten, ennek ellenére 48-59-nél elúszni látszott a meccs. A hajrában 53-59-nél a Sopron három labdabirtoklásból sem talált a gyűrűbe, így pedig nem tudta szorossá tenni a végjátékot és meg kellett elégednie a negyedik hellyel.

A hazaiak legjobbja az egyaránt 12 pontos Crvendakic és Turner lett.

A harmadik Final Fourján szerepelt Sopron 2009-ben Salamancában szintén a negyedik, tavaly pedig rendezőként a második helyen zárt.