Filep Márk viszi tovább az önkormányzat Népjóléti Bizottságát

Az önkormányzati képviselő 2020. június 1-től vezeti majd a bizottságot, elődje a poszton Péli Nikoletta.

Filep Márk önkormányzati képviselő. Fotó: cyberpress.hu / archívum

Filep Márk még 2018-ban indult el az időközi választásokon, a belvárosi körzet FIDESZ-KDNP-s képviselője hatalmas arányú győzelemmel ülhetett be a közgyűlés soraiba, de tavaly ismét megválasztották a soproni polgárok. Végzettségét tekintve szociálpedagógus, s korábban is tagja volt a bizottságnak, így bizonyára jó kezekben lesz a döntés-előkészítés a jövőben is.

A kilencfős bizottságban 4 külsős tag kapott helyet, valamint Sass László elnökhelyettes mellett Juhász Adrienn és Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde képviselők is bekapcsolódhattak a munkába. A bizottság feladata többek közt a szociális helyzet alapján meghirdetett önkormányzati bérlakások kiadása, valamint az önkormányzati támogatási rendszerek kapcsán pl. a fiatalok életkezdési, szociálpolitikai juttatások megítélése is.

A vészélhelyzet ideje alatt továbbra is a polgármester dönt, a közgyűlést nem hívják össze, így ebben a kérdésben is dr. Farkas Ciprián hozott határozatot május 15-én pénteken. A döntés mögött valószínűsíthetően az áll, hogy a közgyűlés idén februári döntése alapján a Soproni Szociális Intézmény (Soszi) igazgatójának Péli Nikoletta önkormányzati képviselőt nevezték ki, aki szintén június 1-től vállalta az új megbízatást. Az új pocizó kapcsán a bizottsági feladatokat veszik át tehát.

Lesz-e időközi választás Sopronban a kinevezés kapcsán?

A helyi önkormányzatiságról szóló törvény részletesen szabályozza az összeférhetetlenségi feltételeket, azonban ennek egyik kivételes esete az, ha az önkormányzati képviselő szociális intézmény vezetője. Tehát míg egy országgyűlési képviselő értelemszerűen nem lehet egyszerre önkormányzati képviselő is a hatalmi ágak elválasztásának elvéből fakadóan, addig vannak olyan kivételek az egészségügyi, szociális és oktatási területhez tartozóan ahol ezek a tisztségek fenntarthatóak.

Így bár alapvetően képviselő nem lehet tagja az önkormányzat által alapított, vagy tulajdoni részesedésével működő gazdasági társaságnak, erre kivételes eset a soproni példa is. A Nemzeti Választási Iroda a járványügyi veszélyhelyzet ideje alatt egyelőre új választást nem tűz ki, de a jogértelmezés szerint nem is lenne köteles azt követően sem, hacsak a képviselő önszántából le nem mond mandátumáról.

 

Nyitókép: cyberpress.hu / archívum