Erőszakos hangulatba csapott át koronavírus-járvány miatti tüntetés Bécsben

A tüntetés egyik transzparensén egy hatalmas sárga csillag állt "nincs beoltva" felirattal / Fotó: Markus Sulzbacher / Twitter

Egy súlyos sérült, négy megsebesült rendőr, 42 letartóztatás, több mint 3000 közigazgatási és 60 szabálysértési eljárás: ez a szomorú mérlege annak a szombati bécsi tüntetésnek, amelyet a koronavírus-járvány miatt hozott rendelkezések kapcsán hirdettek meg. A sajtótudósítósok szerint mintegy 10.000 ember vett részt a demonstráción, és Herbert Kickl (FPÖ) parlemteni képviselő beszéde után eszkalálódott a fővárosi Leopoldstadtban. Az ügy nem mellékes a pártpolitikai visszhangoktól sem, a korábbi belügyminiszter és Karl Nehammer (ÖVP)  belügyminiszter kölcsönösen vádolják egymást a történtekért.

A tüntetés egyik transzparensén egy hatalmas sárga csillag állt “nincs beoltva” felirattal. A fénykép készítője szerint ezzel gúnyt űznek a holokauszt áldozataiból. / Fotó: Markus Sulzbacher / Twitter

Leopoldstadt zöldpárti tanácsosai is bírálták az eseményt, szerint méltatlan a kerülethez ez a fajta megnyilvánulás. Ahol birodalmi zászlót lengetnek és sárga csillagot viselnek, ott a rendőrök és a tüntetők sem értik, hol vannak. Szerintük a jobboldali szélsőségesek és a koronatagadók zavargásai méltatlanok egy olyan modern, kozmopolita metropoliszhoz, mint Bécs. A beszámolók szerint a “Sieg Heil” fordulat is zengett a tüntetők között akik a Praterből indultak el a Duna-csatorna mentén egy háromsávos úton. Március 6-án szombaton egy körülbelül 150 fős erőszakos csoport az ügyeletes biztonsági személyzeten felülkerekedve betört az Obere Donaustraße egyik biztosítási épületének mélygarázsába. Ennek eredményeként egy biztonsági őr súlyosan megsebesült, nyílt lábszártörést szenvedett, más alkalmazottak könnyebben sérültek.

A koronavírus-járvány miatti helyzet kapcsán eltérő véleményeket lehet és kell is megfogalmazni, azonban elfogadhatatlan ilyen formában. Az ÖVP nyilatkozta szerint egyértelműen a szabadságpárt felelős a történtekért, hiszen szerintük a demokratikus konfliktusokat nem az utcán, hanem a parlamentben folytatják Ausztriánkban.

Állításuk szerint az erőszakos hangulatot és a jogállamiság semmibe vételét készítették elő, túllépték a határokat. Kickl azonnali lemondását követelik.

Az egykori FPÖ delegálta belügyminiszter, Herbert Kickl szerint “a belügyminiszter és a rendőrség vezetésében tisztséget viselő párttársai” megakadályozták, hogy az tüntetés békésen zárulhasson. Az eszkalációt azzal okozták, hogy az emberek hazavonulása helyett azokat egy csoportba terelték, hogy minél több feljelentést készíthessenek a hivatalos statisztikák számára.

Ezt Gerhard Pürstl tartományi rendőrfőnök cáfolta, állítása szerint a bécsi rendőrség cselekedeteivel szembeni bármiféle vádak a történek fényében több mint helytelenek.

Norbert Hofer, az FPÖ elnöke védelmébe vette az utcán tiltakozó kétségbeesett embereket, elmondása szerint káros a tüntetők általános kriminalizálása. A párt kifejezetten üdvözli a békés tiltakozás bármilyen formáját az ÖVP-Zöld kormány aránytalan és alkotmányellenes koronavírus-intézkedései ellen. Ismét bírálták azt is, hogy a szövetségi elnök nem szólal fel a nagy nyilvánosság előtt például abban a témában sem, hogy az ország gyakorlatilag fel lesz osztva a védettséget igazoló okmány miatt, azokra, akik oltottak és akik nem kérnek a vakcinából.