Elkezdődött a szavazás! Eddig meglepően magas a részvételi arány!

Úgy tűnik sikeres volt a pártok mozgósítási stratégiája az idei EP képviselőválasztásra, hiszen a Nemzeti Választási Iroda 09.00 órai hivatalos adatai szerint a jogosultak 7.78 %-a  járult már a szavazókörökben az urnák elé hazánkban. Ez azért örömteli hír,  hiszen  jellemzően nem szokott túl magas részvételi aránnyal büszkélkedni Magyarország ezen a típusú voksoláson. Hozzátesszük Sopron sincs lemaradva a részvételi statisztikát tekintve, hiszen a leghűségesebb városban a jogosultak 9.35 %-a ment már el a kijelölt szavazókörébe bizalmat szavazni a választottjának. 

 

fotó: cyberpress.hu

A Magyarországon induló pártokra a 2019-es évben összesen  8 008 353 fő szavazhat, amelyből a belföldi szavazókörökben szavazók száma 7 872 737 fő. A külképviseleten szavazók száma 20 291 fő, a levélben szavazók száma pedig 115 325 fő.

Érdekesség talán az is, hogy a voksoláson magyar állampolgárok magyarországi lakcímmel  7 889 638 fővel vehetnek részt, amihez hozzájön a magyar állampolgárok magyarországi lakcím nélküliek száma, amely összesen 115 325 fő. Más EU tagállamok állampolgárai is szavaznak hazánkban  akiknek száma 3 390 fő.
.
Sopronban a névjegyzékben szereplő választópolgárok száma 47 244 fő, ahol szintén aktívak a polgárok, hiszen a 09.00 órai adatok szerint itt már   9.35  %-a ment el a jogosultak közül választani. A legaktívabbnak a helyi szavazókörök közül az 15-ös számú szavazókör ( Sopron, Trefort tér 11. – Trefort téri Óvoda I. ), ahol eddig 13.58 %-os a részvételi arány. 

 

A szavazás menete: 

Minden választó egy szavazólapot kap a számára kijelölt szavazókörben, amelyen sorrendben a Magyar Szocialista Párt–Párbeszéd Magyarországért Párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Fidesz–Kereszténydemokrata Néppárt, a Momentum Mozgalom, a Demokratikus Koalíció, a Mi Hazánk Mozgalom, a Magyar Munkáspárt és a Lehet Más a Politika szerepel. Érvényesen szavazni egy listára a lista feletti körben, tollal elhelyezett két egymást metsző vonallal (+ vagy x jellel) lehet. A szavazás elengedhetetlen feltétele a személyazonosság és a lakcím vagy a személyi azonosító (régi nevén személyi szám) igazolása.

 

Az érdekesség kedvéért megmutatjuk azt is, hogy alakultak az EP választási részvételi adatok a 2009-es illetve a 2014-es voksolások idején és amely adatok az idei végelszámolásban akár meg is dőlhetnek.

 

 

2009-ben így alakultak a részvételei adatok:

printscreen: Nemzet Választási Iroda

2014-ben így alakultak a részvételei adatok:

printscreen: Nemzet Választási Iroda

 

 

Bejegyzésünk a Nemzeti Választási Iroda adatai alapján készült.