Egy kutatás szerint a magyarok többsége nem bízik a közösségi oldalakban

A magyarok többsége nem bízik a közösségi oldalakban és felismeri az álhíreket – olvasható a Századvég Alapítvány legfrissebb közvélemény-kutatásában, amely részleteit szombaton közölték az MTI-vel.

A köznyugalom megzavarására alkalmas tartalmakat kattintásvadász címekkel látták el, amelyeknek haszonszerzés volt a célja. / kép forrása: police.hu / archívum

A kutatás többek közt arra is rávilágított, hogy a válaszadók több mint kétharmada (67 százaléka) úgy látja: Magyarországon érvényesül a véleménynyilvánítás szabadsága, az ellenzéki médiumok szabadon fogalmazhatnak meg kritikát a kormányzattal szemben, míg 29 százalékuk ezzel nem ért egyet. “Kijelenthető, hogy a magyarok az operatív törzs és a koronavirus.gov.hu tájékoztatásában bíznak a leginkább: a megkérdezettek 68 százaléka tartja megbízhatónak az említett hírforrásokat, és pusztán a 24 százalékuk helyezkedett eltérő álláspontra” – áll a kutatásban.
Hozzátették, hogy a televíziós híradások esetében ez az arány 58, illetve 33 százalék.

Az internetes híranyagok megítélése érezhetően negatívabb a lakosság körében: az online hírportálok és a közösségi oldalak tájékoztatását a válaszadók 47, illetve 21 százaléka tartja hihetőnek, ezzel szemben a 32, illetve 58 százalékuk nem ad hitelt az ott megjelenő információknak.

A megkérdezettek különösen kritikusak a Facebookon megjelenő hírekkel kapcsolatban:

a 64 százalékuk nem bízik a szóban forgó közösségi oldalon terjedő állításokban, és mindössze a 15 százalékuk tekinti az említett platformot hiteles hírforrásnak – közölte a Századvég Alapítvány. A közvélemény-kutatásban két, a Magyarország veszélyhelyzeti intézkedéseivel kapcsolatos álhírt is szondáztatták, miszerint egyik a kormánykritikus újságírók bebörtönzéséről szólt, másik pedig az országgyűlés működésének felfüggesztéséről. Ezeket 66/65%-ban tartják hiteltelennek, valamint 23/24%-ban igaznak.