Brenner Koloman: Mi a helyzet a Fertő tónál?

A Fertő tavi fejlesztésekkel  kapcsolatban fogalmazott meg több kérdést Dr. Brenner Koloman, az Országgyűlés alelnöke, a soproni Jobbik elnöke, aki felvetéseit és kérdéseit elsősorban Barcza Attila ( Fidesz ) Országgyűlési képviselőnek és Dr. Farkas Ciprián polgármesternek célozta,  de minden bizonnyal  a témában érdekelt egyéb felelős vezető konkrét válaszával is megelégedne. 

fotó: cyberpress.hu archívum

 

 

Dr. Brenner Koloman: Mi a helyzet a Fertő tónál?

A Fertő tó fejlesztése régi ígéret és régen elvárt lépés. Sajnos a Fidesz és Barcza Attila képviselő úr szeme előtt most is a haverok és rokonok zsebe és nem a soproni régió lakosainak érdeke lebegett: így épült volna első körben egy óriási hotel és hatalmas, a tó adottságaihoz nem illő jachtkikötő a tóparton.

2018 novemberében az egész ügy részletes első fórumát a soproni JOBBIK szervezte meg, ahol az érintettek, cölöpház-tulajdonosok, csónaktulajdonosok, jachtosok, vállalkozók és aggódó civilek végre elmondhatták kétségeiket, panaszaikat. És nem, tisztelt fideszes propagandisták, mi nem a beruházás ellen vagyunk, hiszen részletes terveket is bemutattunk arról, hogy a fertőrákosi strand mellett, a hegykői és balfi tókijáratot egyszerre kellene felújítani.

A tervezett hotel és egy ekkora jachtkikötő egy ilyen alacsony vízállású, iszposodó vízhez nem kell, és túl közel van a parthoz. Ráadásul egy Natura 2000-es természetvédelmi terület határán van az egész, és az Unesco világörökség része is a Fertő tó épített kulturális öröksége. Itt is ki kell hangsúlyoznom, hogy mind a Fertő tó barátai, mind a Freunde des Neusiedler Sees egyesület az UNESCO világörökséget védi a Fertő tó környékén, mindegy hogy osztrák, vagy magyar megalomán beruházásokkal szemben, hiszen a tó közös örökségünk a volt történelmi Nyugat-Magyarországon!

Ezért is született meg az a közös határozat, amelyben felszólítottuk a burgenlandi tartományi kormányt, hogy a további engedélyezések előtt mindenképpen legyen egy határon átnyúló környezetvédelmi hatástanulmány elkészítve.

Ezen kívül felszólítottuk az osztrák és a magyar kormányt, hogy tartsák be az UNESCO világörökségi szerződésben vállalt kötelezettségüket és védjék meg a kulturális örökséget a Fertő tó környékén.

A néppárti Jobbik és az aggodó soproni polgárok nevében továbbra is várjuk a válaszokat a következő jogos és megválaszolatlan kérdésekre Barcza Attila képviselő úrtól és Farkas Ciprián polgármester úrtól:

  • Ki a terület vagyonkezelője? Milyen jogköre, felhatalmazása van a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő nonprofit Zrt-nek?
  • Milyen indokkal tiltották meg a magyar vállalkozók, üdülőházak, büfék üzemeltetést, míg az osztrák vendégház zavartalanul működhetett?
  • Miért akadályozták a magyar hajók működését, míg az osztrák hajó üzemelhetett?
  • Mi indokolta a strandbezárást, miközben valós építési tevékenység lassan két éve nem zajlott?
  • Miért zárták le a területet robbanószerkezet miatt, ha ezt sem a rendőrség, sem a tűzszerészek nem tartották indokoltnak?
  • Készült-e haszonelemzés a beruházásról, a létrehozott objektumok üzemeltetéséről, ha igen hol érhető el?
  • Mekkora költséggel járt az új (a 2015-östől eltérő) Fertő-tavi fejlesztési koncepció és tervek elkészíttetése? Ez milyen költségvetésből került kifizetésre?
  • Kinek a feladata volt a társadalmi egyeztetés a koncepcióval, terveztetéssel, engedélyeztetéssel kapcsolatban?
  • Pontosan hány alkalommal, mikor, hol és milyen formában történtek a fenti társadalmi egyeztetések? Ezek hol és mikor kerültek előzetesen meghirdetésre?

 

És a legfontosabb:

  • Mikor fürödhetünk végre a Fertőben? Főleg egy olyan helyzetben, mikor az emberek hosszú bezártság után végre mennének a természetbe, így a tóra is, ahol teljes mértékben megoldható lenne a kellő távolságtartás. És nem utolsó sorban a Fertő tóra épült turisztikai szolgáltatók is bevételhez juthatnának, így a soproni régió családjai jobb anyagi helyzetbe.

 

Dr. Brenner Koloman
az Országgyűlés alelnöke, a soproni JOBBIK elnöke