Bérfeszültség folyamatban: Pedagógusok versus iskolaőrök

FOtó

A Pedagógusok Szakszervezete a pedagógustársadalom becsapásának tartja az Emmi győzelmi jelentését a pedagógusok béremeléséről. A PSZ többször is kijelentette, a 2020. július 1-től járó 10 százalékos ágazati szakmai pótlék nem tekinthető béremelésnek, ezzel csak azt ismeri el a kormány, hogy a pedagógus életpályamodell csődöt mondott. Valódi béremelésnek azt lehet tekinteni, ha a pedagógusok bérének vetítési alapját a minimálbérhez kötik újra. 2014 óta, miután a vetítési alapot elszakították a minimálbértől, a pedagógusok zsebéből 10 havi bért vett el a kormány. A PSZ továbbra is várja Bódis József, az Emmi egykori államtitkára 2019. márciusában tett ígéretének betartását, az egyszeri 30 százalékos béremelést. – írják honlapjukon.

A Pedagógusok Szakszervezete  felhívja az oktatási kormányzat figyelmét a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi jelentésében megfogalmazottakra is. Eszerint hazánkban a közoktatásban dolgozók átlagos bére a felsőfokú végzettséggel rendelkezők átlagbérének 64 százaléka. A KSH adatai szerint az oktatásban dolgozók bruttó átlagbére 2010-ben a nemzetgazdasági átlagkereseteknek a 96,5 százalékát érte el, 2020-ban a 10 százalékos ágazati bérpótlékkal sem fogja elérni a 86 százalékot.

Kiemelik és nehezményezik azt is, hogy ma ott tartunk, hogy egy 8 általánost végzett iskolaőrnek magasabb lesz a bére, mint egy pályakezdő egyetemet végzett pedagógusnak.

Az idén érettségiző gimnazisták pontosan tudják, hogy mennyire nem becsülik meg a pedagógusokat, ezért nem is vonzza őket a pálya: mintegy 35 százalékkal kevesebb hallgatót (6418 fő) vettek fel pedagógusképzésre, mint 2010-ben. 2025-ben több mint 6000 pedagógus kolléga tölti be a 65. életévét. Ki marad a pályán ekkora megbecsülés mellett? Ki fogja tanítani a jövő nemzedékét? – teszik fel a kérdést.

A Pedagógusok Szakszervezete továbbra is fenntartja tavaly ősszel megfogalmazott követeléseit az óraszámok csökkentésével, a minimálbérhez kötött vetítési alappal, a többletterhek csökkenésével és a kiszámítható jogalkotással kapcsolatban.

Viszonyítási alapként mi hozzátesszük, hogy az iskolaőrök Budapesten és Pest megyében bruttó 230.000 Ft, más megyékben bruttó 220.000 Ft havi munkabért kapnak majd,  ezen felül éves, bruttó 200.000 Ft cafetériára és munkába járási költségtérítésre is jogosultak.

Félreértés ne essék, nem az ő bérük lesz magas, hanem a pedagógusoké alacsony ….