Az Index sztori dióhéjban: Menesztették a főszerkesztőt

Újabb fejezetéhez érkezett az Index.hu története, hiszen szerdán a legnagyobb magyar hírportál főszerkesztőjének Dull Szabolcsnak “megköszönték” az eddigi munkáját. A történet hátterében sokan politikai nyomásgyakorlást sejtenek és már a hazai sajtószabadság jövőjét is megkérdőjelezik, amely találgatások  talán annak is köszönhetőek, hogy az elválás egyik indoklásában az is szerepelt, hogy korábban a főszerkesztő a portál szabadságát jelző barométert a “Független” jelzésről a “Veszélyben” állásra állította. Dull Szabolcs főszerkesztőnek egyébként Bodolai László, a Magyar Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke “köszönte” meg az eddigi munkáját, aki egyébként a munkáltatói jogok gyakorlója az Indexnél. 

 

A menesztett vagy egyszerűen fogalmazva kirúgott főszerkesztő elmondása szerint  egyébként felajánlottak egy közös megegyezéses elválást is számára amit anyagilag is szépen honoráltak volna, azonban ő nem azt választotta, hanem a kitartott az elvei mellett, és így kénytelen volt elfogadni azt a döntést, hogy egyoldalú döntés alapján válnak meg tőle.   A korábban általa vezetett lapnak az alábbi közleményt juttatta el közvetlenül az eset után:

 

“Nem véletlenül érezte az Index szerkesztősége veszélyben magát, és nem véletlenül döntöttem úgy, hogy átállítom a szabadságunkat jelző barométert. Mindvégig az Index szerkesztőségének érdekeit tartottam szem előtt, ahogy ez főszerkesztőként kötelességem is volt. Az elmúlt hetek eseményei még jobban meggyőztek arról, hogy Magyarországnak szüksége van egy olyan lapra, ahol nem lopakodó külső erők határoznak arról, mi kerüljön az újságba és kik csinálják azt az újságot. Ahol az egyetlen cél az olvasók tájékoztatása. Ahol nincs felső, kiismerhetetlen politikai vagy gazdasági akarat. Ahol szabadon, függetlenül lehet dolgozni.”

 

Mindezekkel párhuzamban Bodolai László, a Magyar Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, hogy nem azért hívta találkozóra Dull Szabolcs Index-főszerkesztőt, hogy kirúgja. Azt akarta vele megbeszélni és tisztázni, hogy ki hogyan látja a vezetői felelősség kérdését az utóbbi időben az  Indexben kialakult helyzetben. Bodolai László hozzátette, hogy szerint Dull Szabolcs azonban csak a szerkesztőséggel és a „sajtószabadsággal” szembeni felelősségét volt hajlandó elismerni. Azt nem akarta belátni, hogy egy cégről is szó van (illetve azon belül ugye a szerkesztőségről is). Bodolai László azt is hozzátette, hogy a lap függetlenségét jelző barométer sárga mezőben tartása és a folyamatos felhajtás üzleti értelemben ront a cég helyzetén, mivel bizonytalanságot kelt a potenciális hirdetőkben.

Dull Szabolcs így távozott az Index szerkesztőségéből / fotó: index.hu 

 

A hvg.hu azt írja, hogy a megbeszélésen egy pontban nem tudtak dűlőre jutni, hiszen  Bodolai László nem engedte, hogy Dull Szabolcs a felállítandó felügyelő bizottságnak bejegyzett tagja legyen, csak annyit engedte volna hogy a főszerkesztő tanácskozási joggal részt vehetett volna az üléseken. Ehhez a pozícióhoz egyébként Dull sem ragaszkodott, inkább a szerkesztőség igénye lett volna az ilyen felállás.

Bodolai László nem is titkolja, hogy valóban volt egy falajánlás  Dull Szabolcs felé a  munkaviszonyának közös megegyezéssel való megszüntetésével kapcsolatban, ami valóban egy “jelentős” végkielégítéssel járt volna, de ezzel nem kívánt élni Dull Szabolcs és annyit mondott,  hogy nem fogadja el a közös megegyezést, és bemegy az Index szerkesztőségébe összepakolni. A dokumentumok titoktartásra vonatkozó része egyébként a két fajta  munkaszerződés megszüntetése esetében semmiben sem különbözött.

Főszerkesztőjük kirúgásáról közleményt adtak ki az Index.hu újságírói is, amelyben elfogadhatatlannak nevezték a döntést és az írták:

„Évek óta hangoztatjuk, hogy két dolgot tartunk az Index független működése feltételének: hogy se az Indexen megjelenő tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe, szerkezetébe ne történjen külső beavatkozás. Dull Szabolcs kirúgásával ez utóbbi feltétel sérült.”

„Dullt valójában azért kellett meneszteni, mert világossá tette, hogy nem enged a zsarolásnak. A menesztése egyértelmű beavatkozás a szerkesztőség összetételébe, és nem tudjuk másnak tekinteni, mint nyílt nyomásgyakorlási kísérletnek, ami a független szerkesztőségi munka ellehetetlenülését fogja eredményezni.”

Az eset után szerda este az  ATV Egyenes beszéd című műsorának vendége volt Szombathy Pál, az Index frissen kinevezett vezérigazgatója, aki a menesztett főszerkesztő, Dull Szabolcs ügyére is kitért. Meglátása szerint „rendkívül szerencsétlen, béna és széttartó” volt a kommunikáció Bodolai László igazgatósági elnök és Dull Szabolcs főszerkesztő között és tulajdonképpen  ez vezetett a kialakult bizalmi válsághoz. Hozzátette azt is:

“Az igazgatóságból üzleti adatok kerültek ki, ami miatt a főszerkesztőnek távoznia kellett a kiadó igazgatóságából. Ezután patthelyzet alakult ki Bodolai és Dull között, amelynek következtében bizalomvesztés lépett fel Bodolai László részéről.”

Szombathy Pál  a műsorban még nem tudta megmondani, hogy ki lesz az Index új főszerkesztője, azt viszont hangsúlyozta, hogy  a szerkesztőségnek nincs szerzett joga a döntésben. Arra a kérdésre, hogy lesz-e megszorítás vagy létszámleépítés az Indexnél nem tudott még konkrétan válaszolna, azt viszont közölte, hogy amíg ő a vezérigazgató, addig nincs veszélyben a lap függetlensége.

Mindenesetre érdekes és sajnálatos, hogy ilyen kaotikusnak tűnő állapotok dúlnak a magyar online média területén is, azonban azt sem szabad elfelejteni hogy mint minden munkahelyen, ebben a szektorban is a tulajdonos(ok) döntése az, hogy ki az, aki az általa vezetett vállalkozás humánerőforrásainak az elképzeléseibe belefér és ki az aki nem. Amennyiben egy lap mögött ráadásul politikai erők is állnak, akkor még egyértelműbb egy ilyen lépés, ami ellen nincs apelláta. Ez persze nem azt jelenti hogy ebben az esetben ez egy politikai döntés volt, ez csak egy adalék a tisztánlátás mellé.

Minden bizonnyal azonban ebben az esetben azért is lehet érzékenyebb a téma, mert sokan úgy érzik hogy a sajtószabadság elve sérült, hiszen a szabad sajtó egyik online zászlóshajójának tekinthető az index.hu-nál történt egy ilyen eset, ami sokak számára megdöbbentő.

A téma hangsúlyosságát jelzi egyébként az is, hogy a világsajtó is foglalkozik az üggyel, akik ezek után nem sok jót jósolnak a magyar sajtószabadságnak.

Természetesen sokan ellenzik itthon is Dull Szabolcs eltávolítását illetve az azt övező körülményeket, így például a Momentum a fővárosban egy demonstrációt szervez július 24-én 18 órai kezdettel, amelynek gyülekezési helyszíne  az Index szerkesztősége előtt lesz és ahonnan átvonulnak majd Orbán Viktor irodaházához, a budavári karmelita kolostorhoz.