Az 1921-es népszavazás 100. jubileumi évfordulóját emlékévvé nyilvánították

1921-2021. jubileum / Forrás: Sopron Like Facebook-oldal

Az 1921-es soproni népszavazás 100. jubileumi évfordulójának méltó megünnepléséről, a 2021-es esztendő emlékévvé nyilvánításáról döntött a városvezetés. A jelentős történelmi esemény megünneplése önálló arculatot kapott, kiadványokkal, kiáltásokkal és kulturális rendezvényekkel emlékez Sopron.

Forrás: Dr. Farkas Ciprián Facebook-oldala

Dr. Farkas Ciprián, Sopron megyei jogú város polgármesterének a közgyűlés felé intézett szavai felidézik, hogy december 14-e a Hűség Napja, ilyenkor Sopronra figyel az egész ország. A népszavazás eredményeként Sopron és a környező nyolc település Magyarország mellett szavazott, így a város méltán érdemelte ki a Civitas Fidelissima, a Leghűségesebb Város kitüntető címet. Sopron első embere kiemelte, elődeink kijelölték számunkra a helyes utat, példaértékű tetteikkel útmutatásul szolgálnak ma is.

“Örök példát adtak, hogy embert próbáló időkben is a hűség és a hazaszeretet lehet az egyik legfontosabb támaszunk. Sopron, mint a leghűségesebb város, bátran helyt állt a magyar történelem addig példátlan hovatartozásáról szóló népszavazásban.”

Magyarok maradtunk – hirdették büszkén az 1921-es népszavazást követően megjelent napilapok és ebben a két szóban valóban minden érzelem benne van. Magyar maradtunk, és az akkori döntésre a mai napig büszkék lehetünk. Nincs az a gond és nehézség, amely eltántoríthatna bennünket hazánk és településünk iránti szeretetünktől, tiszteletünktől.”

Az előterjesztés felidézi a népszavazás sorsfordító eredményeit, valamint a nemzet hálájának jeléül 1922-ben törvénybe iktatott civitas fidelissima jelige adományozását. A szövegből kiderül továbbá, hogy 2001. december 14-én a magyar kormány kihelyezett soproni ülésén megalkotta azt a kormányrendelet, mely a soproni polgárok a nemzethez és a hazához való ragaszkodását a Hűség Napjaként nyilvánítja ki.

Sopron ünnepnapján a szokásos módon rendezvénnyel, a helyi kitüntetések átadásával emlékezik meg, melyre az idei évben a járványhelyzetre való tekintettel később kerül sor.

Dr. Farkas Ciprián hozzátette, különösen fontos a jubileumi emlékév megünnepelése, hiszen Sopron nem csak büszkén viseli a kitüntető címet, de méltó módon, élő hagyományként ápolja azt. A városvezetés célja egy olyan ünnepségsorozat megvalósítása, mely nem csak a városi polgárok, de az ország figyelmére is számíthat. Az emlékévet saját arculat, ünnepi kiadványok, és egyéb kulturális rendezvények töltenék meg tartalommal az elképzelés szerint.

A város polgármestere a 371/2020. (XII.14.) határozatban döntött a centenárium emlékévvé nyilvánításáról.