Ajánló: Ma lett 142 éves Budapest – De kinek mit jelent?

1873. november 17-én tartotta alakuló ülését az egyesített Budapest Székesfőváros közgyűlése. Ennek emlékére vált ez a nap a főváros születésnapjává. Budapest hazánk szíve, ahol pezseg az élet, szebbnél szebb látnivalók vannak, nem hiába kedvelik a külföldi turisták is.

De kinek, mit is jelent pontosan? Milyen emlékek kötnek minket hozzá? A Ridikül mai adásában Kovács Ági, Für Anikó és Dr. Szívós Erika beszélgetnek arról, ők mit szeretnek legjobban fővárosunkban.

bp 2

Kovács Ági, olimpiai bajnok úszónőnknek Budapest a szülővárosa. Számos díj és kitüntetés mellett a főváros díszpolgára cím tulajdonosa is. Bármerre járt a világban Budapest a szíve csücske maradt.

„A belvárosban nőttem fel, amikor iskolába mentem, nap mint nap a Margit-hídon kellett átmenni, tehát amikor az ember ott él, észre se veszi, hogy mennyire szép.”

bp 3

 

“Én ezzel akkor szembesültem, amikor 4 évre elköltöztem, és mikor hazajöttem az első 4 hónapos távollét után rájöttem, mennyire hiányzik minden. A város, a családom és minden, ahogy van, és amikor először mentem át újra az Erzsébet hídon, és megláttam a Citadellát és emlékszem ilyen téli, párás idő volt, elsírtam magam, hogy ITTHON vagyok. Ahhoz hogy az ember ezt érezze, kicsit el kell mennie.”

Emellett megtudhatjuk Ágiról, hol tanult meg úszni, Für Anikó pedig elmeséli, Buda és Pest mely rejtett kis zegzugaiban szeret a legjobban sétálni.

A fővárosról pár érdekesség: 

Budapest nemcsak a hidak és a fürdõk fõvárosa, hanem az izgalmas közlekedési eszközök, a barlangok és a túralehetõségek centruma is. Vizualitásban is erõs, ahol a Duna, – amely Budát és Pestet kettészeli – gyönyörû látványt nyújt nekünk magyaroknak is, de az idelátogató turisták számára is egy kuriózum. Nevezhetjük úgy is, hogy a Duna “Budapest fõutcája”, amelyen végighajózva a János-hegyi Erzsébet kilátó panorámáját közelebb hozza a látogatókhoz. De a titkokhoz egészen mélyre kell ásnunk. Ritka, hogy egy fõváros ennyi barlanggal rendelkezzen, mint Budapest. A Várhegy alatt található egy 20 kilométeres barlanglabirintus, továbbá a Gellért-hegyen látható barlangot, a Sziklakápolnát a hévizek alakították ki, ott van még a Pál-völgyi-cseppkõbarlang, a Szemlõhegyi-aragonitbarlang, ez utóbbiban allergiaellenes barlangterápiás kezelés zajlik. Nem hiába illetjük a fürdõk fõvárosa névvel, 118 forrásból és fúrt kútból 26-75 Celsius-fokos víz tör fel, naponta körülbelül 30 000 köbméter. Jól tudjuk, városunkban rengeteg tömegközlekedési eszköz megtalálható. Egészen 1832-ig kell visszatekernünk az idõ kerekét, amikor útjára indult az elsõ ló által vontatott omnibusz. 1846-ban pedig megjelent a konkurencia, a sínen közlekedõ lóvasút. A villák sokaságával teleépült hegyvidék közlekedését pedig 1874-ben a gõzmeghajtású fogaskerekû vasút könnyítette meg, a világon harmadikként indult útjára Budapesten. 1887-ben elindították az elsõ villamost, 1888-ban pedig az elsõ HÉV-et. 1896-ben pedig a kis földalattit, amelyet kéregvasútnak is neveztek. 1933-ban a trolibusz, 1970-ben a Libegõ és az elsõ metróhálózat is útjára indult.

forrás: ridikulmagazin.hu

cyberpress.hu