A vakcinaversenyben messze Ausztria előtt járunk

Illusztráció / cyberpress.hu archívum

Időről időre visszatérő összehasonlítási alap Magyarország és Ausztria egymáshoz viszonyított helyzete, mely a koronavírus járvány ideje alatt még inkább megerősödött. A pandémia megjelenésének idején hazánkban a fertőzöttek számának emelkedése mintegy két hetes késéssel követte a nyugati szomszédokat, így a korlátozó intézkedések hasonlósága is ehhez alkalmazkodott. Adódik tehát a kérdés, hogyan harcolunk a vírus fegyverrel a kézben, hiszen már van vakcina. 

Illusztráció / cyberpress.hu archívum

A 2020-as évben sokszor, sok esetben állítottak párhuzamot az osztrák és a magyar esetszámok és egyéb statisztikai adatok között, ám egy év elteltével sem sokkal jobb a helyzet. Noha már több védőoltás is elérhető a COVID-19 ellen, azok beszerzése nehézkes, s beadhatóságuk így is a lakosság bizonyos részére vannak korlátozva.

Ausztriában a járvány kitörése óta 447 ezer esetben regisztráltak koronavírus-fertőzés gyanúját, 422 ezren gyógyultak fel hivatalosan, s 8397-en hunytak el a fertőzés következtében. A magyarországi első regisztrált esetét tavaly március 4-én jelentették, azóta 406 ezren váltak igazoltan fertőzötté. A gyógyultak száma meghaladja a 309 ezer főt, míg az elhunytaké a 14 ezret.

A járványhelyzet végét, illetve a korlátozó intézkedések megszüntetését az jelentené a szakértők szerint, ha a lakosság átoltottsága eléri a kellő mértéket. Ehhez azonban elengedhetetlen a szükséges mennyiségű oltóanyag rendelkezésre állás is, melyért nem csak a világpiacon, de Európában belül is verseny alakult ki. Valódi versenyfutás az életért, amelyben Izrael vezet de az Egyesült Királyság, valamint az Egyesült Államok is a gyorsabbak közé tartozik. Velük ellentétben az európai érdekeket képviselő EU azonban a lassabbak közé tartozik, de mentségére legyen mondva a tagállamok között egységes mértékben teszi hozzáférhetővé az oltószereket.

Kétégtelen, hogy minden ország célja a koronavírus immunitás elérése, ám a gyakorlati helyzet megmutatta, hogy egyetlen beszerzési forrásra alapozva nem lehet sikeres harcot vívni a vírus ellen, hiszen sajnálatosan napról napra nő a fertőzöttek és az elhunytak száma.

Hazánkban 2020. december 26-án adták be az első adag koronavírus elleni vakcinát, a jelenleg engedélyezett oltóanyagok között megtalálható a Sinopharm, a BioNTech/Pfizer, a Moderna, a Szputnyik V, és az AstraZeneca vakcina is. Ausztriában ugyanazon a napon kapta meg az első vakcinaszállítmányt, így december 27-től tudták beadni a rendelekzésre álló oltóanyagokat. Jelenleg a Moderna, a BioNTech/Pfizer és az AstraZeneca védőoltásokat használják, ám a kormányzat szándéka szerint az orosz és a kínai vakcinák beadását is megsürgetné.

A február 22-i adatok alapján Magyarországon 662.816 beadott dózisnál tartanak, míg Ausztria eddig ennek négyötödét teljesítette 519.338 beadott oltással. Az arányszámok tekintetében Magyarországon 6,78 a beadott dózisok száma/100 fő, Ausztriában ez az arány 5,86.