A sopronpusztai emlékerdő

Ma ültették el a 191. hársfát a sopronpusztai emlékerdőben, közvetlenül a Páneurópai Piknik Emlékpark mellett. A hely története 2000-ben kezdődött, mikor is a Magyar Tudományos Akadémia a Tanulmányi Erdőgazdaság közreműködésével megalkotta az Akadémiai Emlékerdőt. Solymos Rezső, az MTA Széchenyi-díjas tagja beszámolója alapján az első alkalommal, 2000-ben 175 nagyméretű hárs sorfát ültettek el közvetlenül a határ mellett úgy, hogy a fasorok legyező szerűen nyílnak, ezzel is hirdetik a tudomány világot átfogó és az emberiséget szolgáló szerepét, nemzetközi jellegét.

sopronpuszta_1
Fotó: Koszorú Mihály – cyberpress.hu ©

Ezt követően évenként egy újabb fa került elültetésre az emlékerdőben. Tehát mindig annyi élőfa áll, ahány éves az Akadémia. A mai kislevelű hárs elültetésével az egyik sor végig ért, de a további terjeszkedésnek nincs sok akadálya, amerre a fasor sugárirányban terjeszkedik, a TAEG területe. Az alakzat megtartása azért is fontos, mert így a alakzat céliránya a határátkelő és ezáltal Nyugat marad, Gróf Széchenyi István szellemiségében.

sopronpuszta_2
Fotó: Koszorú Mihály – cyberpress.hu ©
szechenyi_parkerdo
Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora 2016. november 2-án az emlékerdőben tartott ünnepség keretében – Koszorú Mihály – cyberpress.hu ©