A koncepció, ami Sopron jövőjébe vezet

Sopron belvárosa / Fotó: cyberpress.hu arhcívum

Október 15-én rendkívül alapos körképet adó riport jelent meg a Magyar Hírlap hasábjain, mely soproninak és külső szemlélődőnek egyaránt segít tiszta képet adni a város jelenjéről, jövőjéről. Ahogyan a következő tíz, úgy az azt követő évekre, évtizedre is. A szerző, Velkei Tamás cikke időutazáson Sopronban: ugrás a jövőbe címmel indítja a történetet. Emlékeztetőként felvázolják, sem a rendszerváltás előtt, sem az után nem feledődött igazán a város, egészen a 2010-es kormányváltásig, amikor Sopronnak is felszámolták az adósságait. A kormánnyal élen pedig a város is fejlődési pályára állhatott.

A hiánypótló összefoglaló rámutat arra, hogy a városban van vízió a jövőt illetően, hiszen egymást érik a műemléki, közlekedésfejlesztési, gazdaságfejlesztési beruházások.

A fejlesztéseket illetően megemlítik, öt évvel ezelőtt indult a Modern Városok Program, mely lehetőséget ad a legnagyobb beruházásoknak.

Fotó: Leczovics Zsolt/ cyberpress.hu

Kormányzati forrás nélkül, önerőből a város nem tudta volna a műemlékeket helyreállítani. Ezidáig 25 műemléki épület újult meg. A belváros utcái alatt a teljes közműrendszert kicserélték, erre kerültek az új térkövek, van várfalsétány és rekonstruálták a kőfalakat, rondellákat is.

Fotó: Leczovics Zsolt/ cyberpress.hu

Folyamatban van a Várkerület II. ütemében rekonstrukciója, közintézmények újulnak meg, új bölcsőde épül. Elkészült a felújított Lenck-villa és újraszentelték a megújult Szent Mihály templomot.

Fotó: Koszorú Mihály / cyberpress.hu

Elindul a Múzeumnegyed fejlesztése is, a három Fő téri épület összekapcsolása, új funkciókkal feltöltése.

Forrás: NÖF

A Lőverekben kerékpárút épült, számtalan utca kapott új burkolatot, újabb köztéri eszközökkel, sétautakkal fejlődik tovább a városrész. Folyamatban van az új városi uszoda építése is. Ez jövő júniustól fogadja a közönséget, a város vezetése arra számít, hogy az uszoda átadása után az edzőtábor-turizmusból Sopron is ki tudja majd venni a részét – írja a cikk.

Fotó: Koszorú Mihály / cyberpress.hu

A Maroni Hotel helyére a Sopron-Fertő Turisztikai Nonprofit Zrt. beruházásban multifunkciós konferencia-, és rendezvényközpont megvalósítása a cél, mely során szempont, hogy az illeszkedjen zöld környezetbe.

Forrás: cyberpress.hu archívum

Van stratégia és jövőtervezés, melyben a közgondolkodásra fektetnek hangsúlyt. Ebben az fogalmazódik meg, hogy olyan színvonalon lehessen itt élni, mint Ausztriában. Ezért is fontos a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, épül az Árpád utcai parkolóház, finisben az M85-ös autóút Sopronig tartó szakaszának kivitelezése. Közel ekkora szükség van a települést elkerülő szakaszra is, mely szintén a megvalósulás szakaszában van.

Forrás: cyberpress.hu archívum

Új ipari park, innovációs és technológia centrum épülhet 3,5 hektáron a Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. gondozásában. A vasúthálózat és az autóút egyaránt potenciált jelent a gazdaságfejlesztésben, így nagy a remény az új befektetők bevonzására is.

Forrás: cyberpress.hu archívum

Megújul a városi piac is, mely jelenleg méltatlan körülményeket kínál az árusoknak, érdeklődőknek egyaránt, de mondhatni átmeneti megoldás születik.

A közeljövő fejlesztésein túl azonban egy egész évtizednyire való tervek lapulnak a városháza falai között.

A Táncsics utcai laktanya egyik részén teljesen új vásárcsarnok épülne, de ugyanitt kapna helyet a tűzoltóság és rendőrség közös új központját.

Továbbra is folytatnák a közlekedésfejlesztést, parkolók kialakítását. Említve azt is, hogy alacsony károsanyag-kibocsájtású buszokkal szeretnének korszerűsíteni.

Tervben van egy új intermodális, közös vasúti- és autóbuszos csomópont kialakítása is a Gysev-pályaudvar mellett. A helyközi autóbuszok tudnának innen indulni, a létesítmény alatt pedig mélygarázst építenének.

Forrás: cyberpress.hu archívum

Jelentős lobbit folytatnak a Győr-Sopron vonal kétvágányúsításáért, így a vasúti konténerterminálon is lehetne fejleszteni.

A távlati célok közt szerepel egy kisgépeket fogadni képes repülőtér építése, hiszen a remények szerint az épülő ipari parkot néhány év alatt megtöltik az aktív vállalkozások.

Nem feledve a kulturális területeket, megújul a városi színház is, új könyvtárat építenének a régi helyett, és az alsólővéreki egykori Szent Imre-kollégiumot is hasznosítanák, a vár levéltári gyűjteményének lehetne otthona.

A város imázsához, turisztikai érékéhez hozzáadott termék a bor mellett a sör is. A város ehhez minden támogatást megad: olyan szintre emelnék a bor hírét, mint amilyen a minősége. Ahogy azt is támogatják, hogy az 1895 óta működő sörgyárnak legyen saját kóstolója, rendezzenek a városban sörnapokat – foglalja össze a terveket a Magyar Hírlap cikke.

 

Ide kattintva olvashatja a teljes tartalmat.

 

 

Szubjektív:

A felvázolt terv bőségeges, így reményre, s mindenképp bizakodásra adhat okot a soproni polgároknak. Vitathatatlan, hogy Sopron az elmúlt évek tekintetében valóban soha nem látott mértékben fejlődhet. Pártállástól függetlenül megállapíthatjuk ezt, hiszen a tervek megvalósításával a helyi közösség gyarapodik. Kormányzati hátszéllel igazán nagy dolgokat, évtizedes adósságokat törlesztve építhet a város, mely még nagy nehézségek árán sem menne saját erőből. Persze ez a felsorolás sem igazán teljes, hiszen volna még, de van is mivel kiegészíteni a sorokat, ahogyan az is biztos, hogy nem minden hangzott újdonságként. Biztosan sokan maguk is hozzáfűznék saját ötletüket, vagy épp kritikájukat. Azonban nagy bátorság a terveket a nyilvánosság elé tárni, hiszen onnantól kezdve sok-sok esztendőn át a választópolgárok mint ígéret kezelik a városvezetés nagyszabású elképzeléseit. Ellenben a szándék és az akarat megvan, a városvezetésben ott a tenni akarás is, így talán nem túlzás kimondani, valóban megkezdődhet Sopron jövőjének építése.